A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közzétette a decemberi, ezzel együtt a 2018-as év egészére vonatkozó részletes kiskereskedelmi eredményeket, amelyből kiderül: az utolsó hónapban naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal, míg a múlt év során összességében 6 százalékkal bővült a bolti forgalom volumene, vagyis ennyivel több árucikket vásároltunk. – A kiskereskedelem 66 hónapja folyamatosan bővül, ezzel párhuzamosan közel harmadával nőtt a kosárba rakott áruk mennyisége, a kosár mérete, vagyis a nettó rendelkezésre álló reáljövedelem reálértelemben másfélszeresére bővült – értékelte az adatokat György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára.
Megemlítette, hogy a családvédelmi programoknak, a családtámogatási rendszernek, illetve a minimálbér-emelésnek köszönhetően az elmúlt közel öt és fél évben egy kétkeresős, minimálbéren foglalkoztatott, két gyermeket nevelő családi kosár mérete 90 százalékkal bővült. Arra számítanak, hogy idén több mint tíz százalékkal emelkedhetnek a reálbérek, így a kiskereskedelem bővülésének jelenlegi üteme 2019-ben is folytatódik.

Fotó: Bach Máté
– Ahogy a GDP-ben, úgy a kiskereskedelemben is rekordmértékű növekedési ütemet tapasztalhattunk tavaly, az éves forgalom 11 435 milliárd forint volt, vagyis a családok ezermilliárd forinttal költöttek többet a boltokban, mint 2017-ben – mondta a Magyar Nemzetnek az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Vámos György vázolta: decemberben a visszafogottabb élelmiszer-eladások miatt alakult a piaci várakozásoknál szerényebben a havi forgalom, amikor lényegében ugyanannyi élelmiszer került a kosarakba, mint egy évvel korábban, a bőséges ajándékvásárlások következtében azonban az iparcikkek értékesítése jelentősen megdobta az év végi eredményt. Az esztendő egészét tekintve, noha voltak hullámzások, összességében nagyon erős eredménnyel zárt a kiskereskedelem, amit a béremelések és a családtámogatási intézkedések mellett az áfa- és több adó csökkentése is támogatott. E lépések a kereskedőknek és a beszállítóknak is kedveztek – vélekedett Vámos György, megjegyezve: több intézkedés az eddigi legerősebb növekedést segítette elő az ágazatban.