Több mint tíz évvel a gazdasági világválság kirobbanása után már nincs kétség afelől, hogy annak idején miért is lehettek olyan nagy súllyal jelen a hazai gazdaságban a stabilabb forinthitelek helyett a rövid távon sokkal vonzóbb svájcifrank- és euróalapú kölcsönök. A devizahitelek elterjedésére és a kétezres évek közepére eső felfutására könnyű magyarázatot találni, elég csak felidézni néhány adatot. Az alapkamat éveken keresztül állandóan tíz százalék körül vagy afelett volt, erre rájött a banki költség, eközben például a változó kamatozású svájcifrank-hitelek három százalék körüli kamatszintet kínáltak, miközben a fedezeti feltételek is lazultak.
Másfél évtizeddel ezelőtt még kevesen számoltak az esetleges következményekkel. A bankok öntötték a frankhitelt, mivel mindenki kizártnak tartotta, hogy valaha megugrik az árfolyam. Bevett gyakorlat volt, hogy a banki ügyintézők annál is nagyobb hitelre beszélték rá az igénylőket, mint amire ténylegesen szükségük lett volna, mondván: úgysem lehet belőle baj. Visszatekintve úgy látszik, az ügyfelek sem voltak mindenkor elég körültekintők, a devizahitelek okozta legsúlyosabb válsághelyzet ugyanis éppen azokat érintette, akik házuk mellett autójukat és lapostévéjüket is ilyen kölcsönből vették. Ezután, 2008-ban kitört a gazdasági világválság, számos befektető Svájcba menekítette pénzét, a folyamat magasba röpítette a frank árfolyamát, így a magyar állam és a lakosság adóssága is jóval nagyobb lett, sokszor kezelhetetlen helyzetet eredményezve úgy a kormányzatnál, mint számos háztartásnál.
Az elmúlt években a kormányzat több intézkedést hozott, amelyek a túlzott adósság okozta terhelés kezelését célozták. 2011 szeptembere és 2012 februárja között lehetővé vált például, hogy a jelzáloghitellel rendelkező adósok a kölcsönt kedvezményes árfolyamon fizessék vissza. A végtörlesztéssel 170 ezren éltek, a megoldás összesen 370 milliárd forint megtakarítást eredményezett. A 2011 szeptemberében bevezetett árfolyamgátnál szintén 170 ezer belépő volt, az érintettek mintegy 60 milliárd forint kamat megfizetése alól mentesültek. Más lépések mellett megemlíthető még az eszközkezelő felállítása és a magáncsőd intézményének bevezetése is.