Fokozta lendületét az építőipar, az ágazat teljesítménye az év első hónapjában több mint 29 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A statisztikai hivatal csütörtöki jelentése szerint mindkét építményfőcsoport termelése nőtt: az épületeknél ipari és irodaépületek, az egyéb építményeknél pedig továbbra is út- és vasútépítések eredményezték a nagymértékű növekedést.
– Az előző két év eredményei után is fejlődési pályán halad az építőipar Magyarországon – jelentette ki György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára az M1-en. A gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkár szerint 2014 óta a visegrádi régióban hazánkban bővült a legnagyobb ütemben az ágazat teljesítménye.
– Az építőipar nemcsak éves szinten, hanem hónapról hónapra egyre jobban teljesít – mutatott rá Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke, hozzátéve, hogy várakozásaik szerint az ágazat idei teljesítménye 15 százalékkal biztosan meghaladja a 2018-ban elért szintet. Az elnök a távirati irodának azt mondta, mivel a rendelésállomány szintje sem mutat csökkenést, az ÉVOSZ arra számít, hogy az építőipar 2020 végéig lendületben marad.
Horváth András, a Takarékbank elemzője lapunknak küldött kommentárjában azt írta, az ágazat a tavalyi robusztus teljesítménye után idén is kiugró lendülettel indította az évet. A szektor teljesítménye 2019-ben akár több mint húsz százalékkal felülmúlhatja az egy évvel korábbit. A szakértő szerint az építőipart idén az új lakások átadásának hulláma húzza majd, legalább 25 ezer lakás átadására lehet számítani. Jelentős lesz a fővárosi irodapiac bővülése is, Budapesten 700 ezer négyzetméternyi irodaterület kivitelezése zajlik.
Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint érdemes figyelembe venni a bázishatást: tavaly az első hónapban ugyanis kiugró, több mint negyvenszázalékos emelkedést produkált az ágazat, vagyis a 2017. januári adatokhoz képest a mostani 82 százalékos növekedést jelent.