Lejárt szolgáltatásért kellett fizetni

A Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálja azt az online társkereső szolgáltatást nyújtó vállalkozást, amellyel kapcsolatban pórul járt olvasónk fordult lapunkhoz. A luxembourgi cég által üzemeltetett két magyarországi weboldal esetén a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat gyanúja áll fenn, ám tény, hogy a fogyasztók tudatossága nélkül hiába deríti ki a hatóság, hogy adott esetben csapdahelyzetet rejt a meghirdetett virtuális szolgáltatás.

2019. 04. 29. 15:24
Rengeteg felhasználót verhetett át a társkereső, a bírság 1,6 milliárd forint Forrás: 123RF
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csalódott olvasónk fordult lapunkhoz a történetével, hogy felhívja a sorstársai figyelmét: maradjanak körültekintőek, és a társkeresés miatti kudarcok okán se dőljenek be az ígéretes hirdetéseknek az interneten és a közösségi oldalakon. Főként pedig olvassák el az apró betűs részeket is a szolgáltatási szerződésekben, mert a figyelmetlen fogyasztó akár százezres nagyságrendű anyagi kárt is felhalmozhat a jobbára sikertelen ismerkedési kísérletek mellé.

Olvasónk a be2 S.á.r.l. (be2) elnevezésű luxembourgi bejegyzésű vállalkozás által a Facebookon is aktívan hirdető, Singles50 fantázianéven futó partnerkereső weboldalhoz csatlakozott. A magát exkluzív társkereső szolgáltatásként hirdető oldal komoly kapcsolatot kereső, ötvenes egyedülállók számára nyújt virtuális szolgáltatást Magyarországon (is).

A társkereső közösségéhez egy alkalmazáson keresztül ingyenes regisztrációval csatlakozhat az érdeklődő, majd a kínálat átböngészése után egy tudományos alapúnak mondott személyiségtesztet töltetnek ki vele. Az „összeillés-alapú” weboldal azt ígéri, hogy a teszt alapján az ügyfél rendelkezésére bocsátja a potenciálisan ideálisnak tűnő partnerek listáját, ezt azonban már csak pénzért teszi: a Prémium tagsággal járó, egy-, három-, hathavi előfizetési csomagok ára 4-36 ezer forint között mozog. Ezt a fogyasztó a bankkártyája adatainak megadásával, elektronikus úton automatikusan teljesíti, miután néhány kattintással kiváltja a tagságot.

A figyelmetlen ügyfél számára a csapdahelyzet ott van, hogy amennyiben a társkereső oldal nem váltja be a reményeket, nem elég, ha törli a profilját és nem látogatja tovább a közösséget. A sokak által el nem olvasott általános szerződési feltételek szerint ugyanis a társkereső oldalon a díjköteles szolgáltatásra vonatkozó megállapodás automatikusan meghosszabbodik az eredeti futamidővel. Ez csak akkor változik meg, ha az ügyfél a szerződését legalább 14 naptári nappal a mindenkori futamidő lejárta előtt felmondja, mégpedig írásban, szigorú alaki előírások szerint. A levelet egyenesen a be2 S.á.r.l. cég címére kell küldeni, amely egy, a luxemburgi joggyakorlat szerinti korlátolt felelősségű társaság, és egyetlen általános ügyfélszolgálati e-mail-címmel áll rendelkezésére a magyar fogyasztóknak.

Gyakori, hogy csak álom marad a nagy találkozás, az interneten sokszor előfordulnak fantomprofilok is
Fotó: 123RF

Pórul járt olvasónk a több mint 23 ezer forintos csomagja lejártakor úgy érezte, hogy a weboldal egyáltalán nem váltotta be a színvonalas és eredményes szolgáltatáshoz fűzött reményeit, ezért elhagyta azt abban a hitben, hogy mivel az előfizetése sem aktív már, nincs további dolga a céggel. Néhány hét múlva azonban meglepődve tapasztalta, hogy az e-mail-fiókjába azonnali fizetési felszólítás érkezett Luxembourgból, amely egy automatikus behajtási folyamat része volt, és azt helyezte kilátásba, hogy a számla kiegyenlítésének elmaradása esetén követeléskezelő cégnek adják át a tartozást.

Tanulságképp fontos megjegyezni, hogy olvasónk tipikus esete a sokadik példán keresztül világít rá arra, mennyire fontos a fogyasztói tudatosság, ha egy szolgáltatásra vagy termék megvásárlására szerződünk akár az interneten, akár hagyományos módon, az apró betűs részek, a szöveg alapos áttanulmányozása nélkül ugyanis felelőtlenség aláírni (az interneten kattintással elfogadni) a cég diktálta feltételeket.

Érdekes szál ugyanakkor, hogy a be2 S.á.r.l. külföldi vállalkozással szemben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2018 júliusában eljárást indított, amelynek keretében több olyan szolgáltatói magatartást vizsgál a www.be2.hu társkereső weboldalon, amely felvetheti a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat gyanúját. Később a piaci jelzések alapján kiterjesztették a hatósági vizsgálatot a be2 által működtetett másik, www.academicsingles.hu társkereső weboldalra is, mert ott is felmerült a gyanú, hogy megtévesztik a fogyasztókat.

A számos vizsgálati szempont között az is szerepel, hogy az átlagos fogyasztó például észlelheti-e az előfizetés automatikus meghosszabbodásával járó kötelmeket a weboldalon, azaz a szerződési feltételeket úgy jeleníti-e meg a cég, hogy az alapján az ügyfelek tájékozott döntést hozhatnak.

A fórumok sokat elárulnak

Mivel a versenyhivatal számos piaci bejelentéssel találkozik a társkereső web­oldalakkal kapcsolatban, külön felhívta a figyelmet a szempontokra, amelyekkel elkerülhető a keserű csalódás a szolgáltatóban. Alapvető, hogy az ügyfél tájékozódjon a cégről, mielőtt csatlakozik és fizet a szolgáltatásért, esetünkben is folyamatban lévő hatósági vizsgálat mellett működik a weboldal. Érdemes elolvasni az internetes fórumokat is, ahol megtudható, megbízhatóan működik-e az oldal, kinek milyen tapasztalata van. A személyes adataink és privát érdeklődési körünk kiadásával járó szerződés előtt meg kell nézni azt is, pontosan mennyi pénzt kell fizetnünk a siker érdekében, és mi az, amit cserébe kínálnak, illetve attól hogyan lehet eltérni. – Ha a regisztráció után meggondolja magát a fogyasztó, éljen a 14 napos elállás lehetőségével, ilyenkor a megfizetett díj teljes egészében visszajár – tanácsolja a GVH. A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete is tesztelte a legnépszerűbb társkereső oldalakat. A legaggályosabb eredmény az volt, hogy a társkereső oldalak lényegében titkolják az áraikat. A vizsgált oldalak közül egyetlenegynél sem derült ki regisztráció előtt az, hogy milyen szolgáltatásokat nyújt ingyen, illetve díj ellenében, és hogy tételesen mi mennyibe kerül majd az ügyfélnek.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.