KSH: 677 millió euró volt a márciusi exporttöbblet

Az áruexport euróban számított értéke 4,9, az importé 5,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – olvasható a statisztikai hivatal jelentésében.

Forrás: MTI2019. 05. 09. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Márciusban az áruexport euróban számított értéke 4,9, az importé 5,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az áruforgalmi aktívum 677 millió euró volt, 21 millió euróval kevesebb a tavaly márciusinál – jelentette csütörtökön első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az első negyedévben 5,9 százalékkal nőtt az export és 7,5 százalékkal az import, az exporttöbblet 260 millió euróval csökkent a múlt év azonos időszakával összevetve, és 1,886 milliárd eurót tett ki.

Forintban számolva 8,2 százalékkal nőtt a kivitel és 9,9 százalékkal az import. Az 596 milliárd forint aktívum 71 milliárd forinttal kevesebb az egy évvel korábbinál, míg a múlt év első negyedében 22 milliárddal csökkent az exporttöbblet éves összehasonlításban.

A külkereskedelmi termékforgalom márciusi részletes adatai május 31-én közli második becslése alapján a KSH.

3,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak áprilisban

Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, márciushoz viszonyítva átlagosan 0,9 százalékkal nőttek az árak – jelentette KSH szintén csütörtökön. Az év első négy hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.

Az elemzők 4,0 százalékos éves inflációt prognosztizáltak áprilisra, a márciusi 3,7 százalék után.

A szezonálisan kiigazított maginfláció 3,8 százalék volt az előző év azonos időszakához, és 0,3 százalék az előző hónaphoz képest. Az éves maginfláció márciusban emelkedett 3,8 százalékosra a januári 3,2 és a februári 3,5 százalékról.

Az elmúlt egy évben az üzemanyagok, a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékben.

Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: az éves és havi infláció is legutóbb 2012-ben volt magasabb mint áprilisban. Az éves adat 2012 decemberében, a havi 2012 januárjában volt magasabb.

Felgyorsult a járműüzemanyagok drágulása is, áprilisban az üzemanyagok 6,9 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban, márciushoz viszonyítva 5,9 százalékkal lett magasabb az ár – tette hozzá. Az előző hónapban 3,7 százalékos volt az üzemanyagok éves drágulása és 4,2 százalékos a havi.

Áprilisban az élelmiszerek ára átlagosan 5,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az idényáras élelmiszerek ára 20,3 százalékkal, de ezen belül a burgonya 83,6, a friss zöldség 37,2 százalékkal drágult, míg a gyümölcsök 6,8 százalékkal olcsóbbak lettek. A liszt ára 11,2, a péksüteményé 9,7, a kényéré 8,0 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, míg a tojás 8,5, a tej 6,2, a cukor 3,6 százalékkal kevesebbe került.

A szeszes italok és dohányáruk átlagosan 8,5 százalékkal, ezen belül a dohányárúk 12,7 százalékkal, a szeszes italok 4,5 százalékkal drágultak. A dohányáruk áremelkedése fokozódott az előző havi 10,9 százalékról, a dohányáruké mérséklődött 5,1 százalékról.

A szolgáltatásokért átlagosan az előző havival megegyező 3,0 százalékkal, ezen belül a lakásjavítási és -karbantartási szolgáltatásokért 12,0, az üdülési szolgáltatásokért 6,1 százalékkal kellett többet fizetni. A lakbérek 8,9 százalékkal emelkedtek.

A ruházati cikkek ára 2,1 százalékkal emelkedett a márciusi 0,6 százalék után. A tartós fogyasztási cikkek ára harmadik hónapja elmaradt az egy évvel korábbitól.

A márciusihoz képest az élelmiszerek ára 0,5 százalékkal emelkedett áprilisban. Ezen belül az idényáras élelmiszerek 3,2, a párizsi, kolbász 2,2, a sertéshús 1,6, a kenyér 1,2 százalékkal került többe; az étolaj 1,9, a tojás és a sajt 1,2 százalékkal kevesebbe.

A ruházkodási cikkek 2,1, a szeszes italok ára 0,2 százalékkal csökkent, a dohányáruk 1,6 százalékkal drágultak.

A szolgáltatások ára 0,5 százalékkal nőtt, ezen belül a belföldi üdülési szolgáltatásokért 4,4 százalékkal kellett többet fizetni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.