Az emlékek kialakulásában alapvető szerepet játszó idegpályát talált kísérleti egerek agyában Nyiri Gábor csoportja, ami a memória rögzülésének megértésében hozhat tudományos áttörést – a média érdeklődését is felkeltő eredmény néhány napja a Science-ben jelent meg. Az újonnan felfedezett idegpálya az agytörzsből indul, és alapjaiban befolyásolja, hogy egy eseményt megjegyez-e az állat vagy sem. Ugyanakkor még ma sem teljesen világos, mi dönti el, hogy valamiből tartós emléknyom lesz vagy gyorsan elillan. Kérdés, hogy az egérben kimutatható idegpálya az emberben is megtalálható-e.
– Az emlősök idegrendszere az egértől az emberig a legtöbb lényeges tulajdonságban hasonló. A felfedezett sejtek ráadásul az agytörzsben találhatók, ami különösen jól megőrzött evolúciós szempontból. Az általunk leírt pályára jellemző peptidet és receptorát is megtalálták emberben. Így óriási meglepetés volna, ha az említett idegpálya alapvetően nem ugyanúgy működne bennünk, mint az egérben. Az általunk közölt kutatásokat etikai okokból természetesen nem lehet emberekben elvégezni, így kerülő utakra lesz szükség ahhoz, hogy munkánk minden apró vonatkozását igazoljuk emberben is – nyilatkozta lapunknak Nyiri Gábor.
A kutató szerint a Science szerkesztősége – hozzájuk hasonlóan – úgy látta, hogy a felfedezés önmagában, az emberre vonatkozó bizonyítékok nélkül is igen jelentős, ugyanis egyetlen emlős élőlény memóriafolyamatainak működését sem értjük teljesen. Felfedezésük ugyanakkor a legtöbb betegségmodell alapját jelentő egér esetében egy alapvető, ősi memóriabefolyásoló agyterületre hívta fel a figyelmet.

Fotó: MTA/Szigeti Tamás
Milyen következménye lehet a felfedezésnek? A kutató szerint memóriánk, az, hogy mit jegyzünk meg és idézünk fel rendszeresen, alapvetően befolyásolja személyiségünket, illetve a néha ebből táplálkozó hangulati élettel összefüggő zavarokat. Számos olyan kórkép, betegség vagy személyiségprobléma létezik, ami a hibás memóriarögzítésből adódhat. Az Alzheimer-kór a memória hanyatlásával jár, a szorongásos és depressziós megbetegedéseket a zavaró emlékek kórosan gyakori vagy túlzottan erős felidézése is kísérheti, míg a poszttraumás stressz szindróma esetében ezt egy komoly traumatikus élmény emléke idézheti elő.