Már a múlt hét végi zivatarokat és felhőszakadást megelőzően jelezte az Aegon Biztosító, hogy a június közepi szélsőséges időjárás miatt összesen mintegy háromezer lakásbiztosítással kapcsolatos kárbejelentésre számít. A legtöbb, mintegy 1633 káresemény június 15-én következett be, jelentős részük Kelet-Magyarországon. Azt követően a június 22–23-i hétvégéig újabb 2614 kárbejelentést regisztráltak a biztosítótársaságnál. Az Aegon múlt hét pénteken összesen mintegy négyezer kárbejelentésre számított, ám ebben még nem voltak benne a legutóbbi szombat–vasárnapi viharok, felhőszakadások.
Múlt péntekig a biztosítótársasághoz a legtöbb (705) idei nyári kárbejelentés a vihar miatt érkezett, 549 káresemény a jégverés, 536 a villámcsapás miatt, míg 430 esetet a felhőszakadás számlájára ír az Aegon Biztosító. A szélsőséges időjárás a június 21-ig tartó periódusban a keleti országrészben okozta a legtöbb bosszúságot az embereknek, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből 560, Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 235, Baranyából pedig 209 beérkezett kárigényt regisztráltak.

Fotó: MTI/Mészáros János
A viharok ellen ugyan nem igazán lehet védekezni, de a szélsőséges időjárás okozta károk több módon is enyhíthetők. Az Aegon a vagyonbiztonság érdekében több óvintézkedést is javasol a viharos időszakban. A biztosítási szakemberek szerint sokat segíthet, ha ilyenkor kihúzzuk a konnektorból az elektromos berendezéseket, főként, ha még távol is vagyunk az otthonunktól.
A villám okozta elektromos zárlat nem csupán az értékes készüléket teheti tönkre, hanem tűzhöz is vezethet. Ugyanígy alapszabály, hogy nem szabad nyitva hagyni az ablakokat, ha elmegyünk. Ám hasonlóan ajánlott a kerti tárgyakat – kerti bútorokat, grill-eszközöket, nagyobb szerszámokat, játékszereket – is védett helyre tenni. Az épületek tetőszerkezetének rendszeres ellenőrzését is fontosnak tartják a szakemberek, ha ugyanis a meggyengült elemeket időben kijavítjuk, jóval kisebb az esélye, hogy azt egy erős szél vagy vihar tönkreteszi.
De mit lehet tenni, ha már bekövetkezett a kár? Biztosítói szempontból általában az 54 kilométer/óránál nagyobb szélsebességet nevezhetjük viharnak (bár egyes biztosítóknál 62 kilométer/óra a határ). A köznyelvben a vihar mint gyűjtőfogalom alatt nemcsak a nagy szelet, hanem a vele együtt érkező, jelentős mennyiségű csapadékot (akár jégesőt) és a villámlást, ritkán forgószelet is értünk.