KSH: Kétmilliárd euró fölött a négyhavi exporttöbblet

Forrás: MTI2019. 06. 07. 10:27
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év első négy hónapjában 2,081 milliárd eurót tett ki az áruforgalmi exporttöbblet, miután az export euróban számolt értéke 5,3 százalékkal, az importé 7,4 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest – jelentette pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A január-áprilisi aktívum 549 millió euróval kisebb az egy évvel korábbinál.

Áprilisban az export 3,6 százalékkal, az import 7,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a havi exporttöbblet 255 millió euróval, 228 millió euróra csökkent.

Az export növekedési üteme tavaly június óta egyszer sem érte el az importét. Az export növekedési üteme negyedik hónapja, az év eleje óta lassul, márciusban még 4,9 százalék volt. Az import növekedése márciusban alacsonyabb, 5,9 százalék volt, de az év első két hónapjában az áprilisinál is magasabb volt.

Az áprilisi export 8,865 milliárd eurót tett ki, idén először maradt 9 milliárd alatt, az import 8,637 milliárd eurós értéke 392 millióval alacsonyabb az előző havinál, de azelőtt csak tavaly novemberben volt magasabb.

Az áprilisi külkereskedelmi forgalom részletes adatait július 12-én közli majd második becslése alapján a KSH.

3,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak májusban

Májusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, áprilishoz viszonyítva 0,7 százalékos volt az árak emelkedése – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

A szezonálisan kiigazított éves maginfláció 4,0 százalékra emelkedett az áprilisi 3,8 százalékról.

A fogyasztói árak átlagos éves emelkedése megegyezett az előző havival és a piaci elemzők várakozásával.

Az élelmiszerárak emelkedése az áprilisi 5,2 százalékról 5,6 százalékosra gyorsult, az üzemanyagoké 6,9 százalékról 5,8 százalékra mérséklődött, bár egy hónap alatt 3,1 százalékkal kerültek többe. A dohányárúk drágulása alig változott, az áprilisi 12,7 százalék után 12,6 százalékos volt májusban.

Az élelmiszerek drágulását az idényáras élelmiszerek 15,2 százalékos áremelkedése húzta, bár a növekedési ütem lefékeződött, a burgonya ára áprilisban 83,6 százalékkal volt drágább, mint tavaly, míg májusban 30,9 százalékkal. A friss zöldségek inflációja 37,2 százalékról 30,8 százalékra lassult.

A liszt 9,8 százalékkal, a sertéshús 8,8 százalékkal, a kenyér 7,1 százalékkal drágult. A tojás és a tej ára ugyanakkor 6,0 százalékkal mérséklődött.

A szolgáltatások harmadik hónapja 3,0 százalékkal drágábbak, mint egy évvel korábban, májusban a belföldi üdülés 7,3 százalékkal került többe az áprilisi 6,0 százalék után, a külföldi utazások áremelkedése 6,8 százalékról 5,6 százalékra lassult. A lakbérek 9,6 százalékkal, az egészségügyi és testápolási szolgáltatások tarifái 5,8 százalékkal emelkedtek, a telefonálás és az internet ismét olcsóbb, mint egy éve volt.

A tartós fogyasztási cikkek az előző hónaphoz képest változatlanul 0,7 százalékkal kerültek többe, mint tavaly. Az új autók ára azonban 7,2 százalékkal emelkedett és a bútorárak is 4,2 százalékkal mentek fel.

Az év első öt hónapjában 3,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a múlt év azonos időszakához mérve.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.