Az ipari termelés mértéke áprilisban 6,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a termelés az év első négy hónapjában 6,2 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított kibocsátás márciushoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent.
– Bár ez lassulást jelent márciushoz viszonyítva, a magas bázis miatt jó eredmény. Az év hátralévő részében a legfontosabb kérdés, hogy a nemzetközi lassulást mennyire tudják ellensúlyozni a magyar iparban megjelenő új kapacitások – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Az év első három hónapjában az Európai Unió összességében viszonylag gyenge ipari teljesítményt mutatott, a magyar ipar pedig tempós bővülést ért el.
Németh Dávid szerint vannak kedvezőtlen jelek, egyes gyárak bejelentették, hogy rövidített munkahét bevezetésére készülnek, ami visszafogja a növekedést.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a bizonytalanságokkal szemben a belföldi kilátások kedvezők: idén már a tavalyi rekordérték csaknem héttizedének megfelelő, 970 milliárd forintnyi működőtőke-beruházást jelentettek be.
Suppan Gergely szerint a javuló autóipari lehetőségek miatt idén hat százalék közeli növekedés várható a tavalyi 3,6 százalék után. 2015 óta az ipari termelés 15,3 százalékkal, 2010-zel összevetve pedig 41 százalékkal bővült.