Többen szeretnének lakást vásárolni a következő egy évben, mint amennyien februárban tervezték ezt. Az érintettek kétharmada lakáshitel segítségével szerezné meg az új ingatlant – derül ki az Ingatlan.com-csoporthoz tartozó Money.hu reprezentatív, a hazai internetezők körében májusban végzett kutatásából. A felmérés szerint a megkérdezettek 16 százaléka vásárolna lakóingatlant a következő egy évben.
Trencsán Erika, a banki összehasonlító portál vezető pénzügyi szakértője azt mondta, a lakásvásárlási hajlandóság emelkedése részben azzal magyarázható, hogy alig több mint egy hét múlva jelentősen bővül a lakásvásárláshoz igénybe vehető állami támogatások köre. – Július elsejétől bővül a családi otthonteremtési kedvezmény, elindul a babaváró támogatás és a kistelepüléseken is extra támogatást lehet igényelni a falusi csok részeként. A nagyobb összegű támogatások a nagyvárosban és a fővárosban élőknek is érezhető segítséget jelenthetnek – fejtette ki a szakértő.
A vásárlást tervezők kétharmada saját részre szeretne ingatlant szerezni, 12 százalékuk másnak, például a gyermekének venne lakást, a befektetési céllal vásárlók aránya pedig 21 százalékos volt a felmérésben.

Fotó: Mátrai Dávid
Trencsán Erika szerint kedvező változás, és a pénzügyi tudatosság térnyerésére utal az, hogy a hitelfelvételt tervezők döntő része, több mint hetven százaléka az igénylés előtt összehasonlítaná a pénzintézetek ajánlatait. Ez azért fontos, mert óriási különbségek vannak a piacon: június elején a húsz évre felvett és a teljes futamidő alatt fix kamatozású tízmilliós lakáshitelek között a legolcsóbbak teljes hiteldíjmutatója (thm) öt-hat százalék volt, ami hetvenezer forint alatti törlesztőrészletet jelent, a legdrágábbaknál azonban bőven nyolc százalék fölötti, ami több mint nyolcvanezer forintos havi törlesztőt jelent. – Ez húsz év alatt több mint 2,6 millió forintos különbséget okoz – hangsúlyozta Trencsán Erika.
A pénzügyi szakértő hozzátette, hogy az állami kamattámogatású csokos kölcsön és a babaváró hitel esetén a kötelezően előírt feltételek mellett a pénzintézetek hitelfeltételeinek is meg kell felelni, ami bankonként nagyon eltérő lehet.