Tovább javult a magyar háztartások fizetőképessége

Horváth Éva
2019. 06. 12. 12:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb csúcsot ért el az idei negyedévben a háztartások anyagi helyzetét mérő Intrum fizetőképességi index, amely a három hónapos periódus végén 59,5 ponton zárt, szemben az előző negyedévi 54,68-as értékkel – derül ki a követeléskezelő Intrum Justitia Zrt. és a GKI Gazdaságkutató Zrt. közös kutatásából.

– A hazai háztartások fizetőképessége 2013 óta folyamatosan javul, és a legfrissebb adatok alapján ez a tendencia várhatóan a jövőben is megmarad. Az aktuális munkaerőpiaci folyamatok a bérek növekedését eredményezték, a bérinfláció azonban költségeket jelent a vállalatoknak, amelyek erre az árak növelésével reagálnak. A fogyasztói árak pedig a korábbinál jóval gyorsabban emelkedtek, ami negatív hatással van a lakosság fizetőképességére. Egyelőre azonban még a bérnövekedés kompenzálja a fogyasztás drágulását – emelte ki a közleményben Felfalusi Péter, az Intrum magyarországi vezérigazgatója.

A lakossági fizetőképesség mellett az Intrum az évente elkészített Európai fizetési jelentésében a vállalati fizetési hajlandóságot is vizsgálja. A 2019-es tavaszi kutatás szerint – amelyben 11 860 cég vett részt Európa 29 országából, köztük 445 magyar vállalkozás – minden második európai vállalkozás problémásnak tartja a hosszú fizetési határidőket és azt, hogy a partnerek késve rendezik kintlévőségüket.

A válaszokból kiderült, hogy a magyar cégek körében arányában kevesebbeknek okoz gondot a partnerek késedelmes fizetése, de így is minden harmadik vállalkozás küzd ezzel. Ehhez képest a tudatosan választott késedelmes fizetés jóval ritkább Magyarországon, a cégek 28 százaléka találkozott vele, míg Európában a válaszadó vállalkozások ötven százalékának volt ilyen tapasztalata – közölték.

A jelentés szerint a fizetőképességi indexből arra is következtethetünk, hogy a magyar GDP (bruttó hazai termék) várhatóan viszonylag gyors ütemben növekszik majd a közeljövőben is. A GDP tavalyi szárnyalását jelentős részben a belső fogyasztás bővülése okozta. Ez az aktuális adatok alapján idén is magas szinten marad.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.