Késik a gázvezeték építése

A fekete-tengeri földgáz Magyarország irányába szállítására alkalmas, úgynevezett BRUA gázvezeték első, romániai szakasza csak 2020 végére épül meg.

2019. 07. 02. 14:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fekete-tengeri földgáz Magyarország irányába szállítására alkalmas, Bulgárián, Románián, Magyarországon és Ausztrián áthaladó, úgynevezett BRUA gázvezeték első, romániai szakasza csak 2020 végére épül meg – írta a Profit.ro román gazdasági hírportál a román Transgaz állami vállalatra hivatkozva. A távirati iroda tolmácsolása alapján a portál a román gázvezeték-hálózatot kezelő Transgaz egyik jelentéséből idézett, amely számba veszi a 2019–2028-as időszakra érvényes gázszállítási fejlesztési terveket. A dokumentum várhatóan július végén kerül a vállalat részvényesei elé jóváhagyásra.

A jelentés szerint a BRUA gázvezeték első szakasza, amely Románia területén épül és tavaly nyáron kezdték el a kivitelezését, számos erőfeszítés ellenére sem fog elkészülni az eredeti határidőre, vagyis 2019 végére. Az új céldátum 2020 vége. A csúszást a közbeszerzési pályázatok meghirdetésénél tapasztalt késésekkel, jogszabály-módosításokkal, régészeti leletek feltárásával, a kedvezőtlen időjárással, a kisajátítások elhúzódásával, továbbá a kivitelezés folyamán az eredeti tervhez képest végrehajtott számos módosítással magyarázzák. A portál emlékeztetett, hogy egy hónappal korábban a Transgaz és Niculae Badalau román gazdasági miniszter is kijelentette: tartható az eredeti határidő.

A projekt első szakaszában 479 kilométer vezetéket fektetnek le a dél-romániai Podisortól a bánsági Temesrékásig (Recas). A beruházás lehetővé teszi, hogy Romániából évi 1,75 milliárd köbméternyi gázt szállítsanak Magyarországra. Niculae Badalau korábban a bukaresti közszolgálati televízióban szintén arról beszélt, hogy szomszédunk 2020-ra teremti meg a Magyarországra irányuló gázexport műszaki feltételeit – számolt be erről a Magyar Nemzet áprilisban.

Vagyis a csúszás már tavasszal látható volt, ám a fejlesztési terveket mostanra módosították a vállalatnál. A szállítás feltétele az is, hogy megkezdődjön a Fekete-tenger talapzata alatt fekvő Neptun-gázmezőn a kitermelés. Az ExxonMobil és az OMV alkotta amerikai–osztrák konzorcium tulajdonában van a kitermelési jog, aminek érvényessége a végéhez közeledik, ám várhatóan meghosszabbítja a törvényhozás.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.