Az augusztus első felében kezdődött gyorsuló forintgyengülés ma már arra enged következtetni, hogy a folyamat csak átmeneti, esetleg spekulációval is befolyásolt jelenség lehet, tekintettel arra, hogy a magyar gazdaság fundamentumai erősek. Csökken is a költségvetési hiány, többletes a kereskedelmi mérleg, ráadásul jelentős EU-támogatások érkeznek, amelyek eurókínálatot, azaz forintkeresletet jelentenek a piacon. Mindezt figyelembe véve teljesen indokolatlan volt a forint árfolyamának az elmúlt időszakban bekövetkezett mélyrepülése.
A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a nyár vége felé jelentős spekuláció kezdődött a forint gyengülésére, és akik erre számítottak, nem foglalkoztak a gazdaság fundamentumaival, csak azzal, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) laza monetáris politikája tartósnak ígérkezik. Vélhetően ehhez kapcsolódóan a spekuláció résztvevői azzal kalkuláltak, hogy mindez önmagában gyengébb nemzeti valutát eredményez majd, miután meglehetősen negatív a reálkamat. Azaz a befektetők az infláció szintjénél jóval alacsonyabb kamatokat érhetnek csak el. A felvázolt forgatókönyvet más körülmények között ez az érvelés akár alá is támasztaná, ám a negatív reálkamatok az eurózónában is jelen vannak, az euró mégsem viselkedett a forinthoz hasonlóan. Miközben itthon van olyan befektetési lehetőség a kedvező lakossági állampapírhozamoknak köszönhetően, amellyel a magánszemélyek jelentős reálkamatot érhetnek el.
Március vége felé a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa ugyan tíz bázisponttal megemelte az egynapos betéti kamatot, amivel 2011 decembere óta először került feljebb a kamatfolyosó alsó széle. (Ez esetben –0,05 százalékra emelkedett.) A jegybank ugyanakkor nem beszélt kamatemelési ciklusról, hangsúlyozva, hogy monetáris politikája adatvezérelt marad, azaz az időközben érkező, inflációt befolyásoló adatok alapján hoz döntést. Ez most is így történt, miután keddi kamatdöntő ülésén a Monetáris Tanács nem változtatott a kamatokon: az alapkamat maradt 0,9 százalék, az egynapos jegybanki betét- és hitelkamat, vagyis a kamatfolyosó két széle pedig –0,05 és 0,9 százalék.