Az MNB újragondolná az inflációt

Az egyik fő kihívás annak megértése, hogy pontosan milyen erők mozgatják korunk inflációs folyamatait és hogyan változtak meg ezek a tényezők a megelőző évtizedekhez képest.

Magyar Nemzet
2019. 11. 12. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fejlett országok jegybankjai lassan már egy évtizede, jelentős erőfeszítések ellenére sem képesek elérni az inflá­ciós céljaikat. Az érintett országok kétharmadában a fogyasztói árak növekedése sem éri el a kívánt értéket. Matol­csy György (képünkön), a jegybank elnöke, Nagy Márton alelnök, Palotai Dániel és Virág Barnabás ügyvezető igazgató hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján megjelent írásban a jelenség hátterét igyekeztek feltárni. A szerzők szerint az egyik fő kihívás annak megértése, hogy pontosan milyen erők mozgatják korunk inflációs folyamatait és hogyan változtak meg ezek a tényezők a megelőző évtizedekhez képest. Úgy vélik, hogy a digitális átalakulás kezdetén elkerülhetetlenül felmerül, vajon a jelenlegi rendszerek képesek-e megfelelően mérni a gazdaságok és azon belül az infláció mozgásait.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A jegybank vezetői szerint a digitális fejlődés nemcsak a gazdaság keresleti-kínálati viszonyait alakítja át, hanem az infláció és általában a gazdasági teljesítmény mérését is új alapokra helyezi. Erre azért is van nagy szükség, mert az ötödik ipari forradalomnak minden korábbinál nagyobb a hatása, ám a következmények még alig számszerűsíthetők.

A tanulmány szerint a gazdasági tranzakcióink és társadalmi interakcióink egyre nagyobb szelete kerül át a virtuális térbe, miközben a fizikai tárgyak birtoklása helyett az élmények vagy épp a legkülönbözőbb platformokhoz való hozzáférés válik értékké. Egy ilyen világról a XX. század közepén kialakított statisztikai rendszerek egyre kevésbé lesznek képesek megfelelő helyzetképet mutatni, így a hivatalos statisztikák a fogyasztói árak alakulását akár jelentősen felülbecsülhetik. A digitális kor inflációjának természetes szintje tehát alapvetően eltérhet a XX. században kialakított normáktól.

Az inflációt meghatározó tényezők mély elemzése mellett legalább ennyire fontos az infláció mérésének megreformálása is – hívják fel a figyelmet a jegybanki vezetők. Elemzésükben leszögezik, a helyes, megfelelően időzített gazdaságpolitikai döntések alapja, hogy a gazdaság működéséről a létező legpontosabb információkkal rendelkezzenek a döntéshozók.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.