Paks II miatt már nem tartozunk Oroszországnak

Összesen tizenkét számla értékét, a Paks II beruházás finanszírozásának stabilitására létrejött orosz hitelkeretből eddig lehívott teljes összeget visszafizette már a magyar fél, ezzel kamatot takarított meg – mondta Süli János a Magyar Nemzetnek. A finanszírozási szerződés módosítása hamarosan a parlament elé kerül.

2019. 11. 19. 7:41
KOVÁCS Pál; SÜLI János
Budapest, 2019. november 18. Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter (k) Mittler István kommunikációs igazgató (b) és Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkára (b) az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén 2019. november 18-án. MTI/Bruzák Noémi Fotó: Bruzák Noémi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamennyi, az orosz hitelből eddig lehívott tételt, tizenkét számlát előtörlesztettünk, vagyis a magyar államnak a Paks II beruházáshoz kapcsolódóan jelenleg nincs hiteltartozása Oroszországnak – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Süli János (képünkön) tegnap, miután a parlament gazdasági bizottságának beszámolt a projektről. A paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter hozzátette: a kamatmegtakarítással járó tranzakciót a magyar gazdaság jó teljesítménye és a kedvező nemzetközi pénzpiaci helyzet alapozta meg.

Süli János a meghallgatáson kiemelte, hogy hamarosan az Országgyűlés elé kerülhet Paks II finanszírozási szerződésének módosítása, amellyel a beruházás befejezésének határideje is módosul. A miniszter a módosítás indoklásakor felidézte, hogy az atomerőmű kapacitásának fenntartását szolgáló projekt az Európai Bizottság kétéves vizsgálata alatt nem haladt, továbbá szükség volt a tervek átalakítására, hogy a létesítmény a magyar és az uniós előírásoknak is megfeleljen. A finanszírozási szerződés módosításával Magyarország a végtörlesztés határidejét szeretné kitolni. Így nem az eredetileg meghatározott időpontban, 2026-ban kezdené el a tízmilliárd eurós (mintegy 3,3 ezer milliárd forintos) hitelkeretből lehívott összeg törlesztőrészletének és a kamatának a visszafizetését, hanem akkor, amikor a blokkokat üzembe helyezik. A módosítás csak a törlesztési határidőket érinti, a finanszírozási szerződés egyéb feltételeit nem.

Az új fejlemények között Süli János arról is beszámolt, hogy nemrégiben elutasította, vitára sem találta alkalmasnak az ENSZ Aarhus Megfelelési Bizottsága a Greenpeace Energy (a zöldszervezet energiavállalata) és társai Paks II ügyében benyújtott panaszát. A genfi testület döntésével megerősítést nyert, hogy Magyarország az engedélyezési eljárás során az Aarhusi Egyezménynek megfelelően, jogszerűen és szabályszerűen járt el, illetve a magyar jogszabályok összhangban vannak az egyezmény előírásaival. Süli János szerint az ENSZ illetékes testülete azzal, hogy még napirendre sem volt hajlandó venni az antinukleáris szervezetek legújabb beadványát, arra is rávilágított, hogy piaci szereplők és antinukleáris szervezetek úgy fordultak a genfi testülethez, hogy azt megelőzően a magyarországi jogorvoslati lehetőségeiket nem használták ki. A miniszter hangsúlyozta, hogy hazánkban – a többi európai uniós országhoz hasonlóan – a nukleáris létesítmények engedélyezése többszintű, teljesen transzparens, szigorú eljárás eredménye. Ezt alátámasztja az is, hogy az ENSZ Espooi Egyezmény titkársága korábban „best practice”-nek, vagyis követendő példának és jó gyakorlatnak minősítette a Paks II beruházás környezeti hatásvizsgálati eljárását.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.