Tőzsde – Csökkenéssel nyithatnak a főbb európai részvénypiacok

Forrás: MTI2019. 11. 21. 10:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkenéssel nyithatnak a főbb nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön, a kockázatkerülés lesz a jellemző az Egyesült Államok és a Kína közötti feszültségek fokozódása miatt.

Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 31 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 69 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 31 ponttal eshet a nyitásban.

A Reuters hírügynökség a Fehér Házhoz közeli forrásokra és szakértőkre hivatkozva arról számolt be, decemberről a jövő évre csúszhat át az amerikai-kínai kereskedelmi részmegállapodás aláírása. Peking a megemelt vámtarifák minél szélesebb körű és mértékű visszavonását sürgeti, ámde Donald Trump amerikai elnök megítélése szerint Kína nem tett eleget az ehhez szükséges feltételeknek, azaz továbbra sem teljesítette a szellemi tulajdonjogok védelmét és a technológiatranszfer kikényszerítésének megszüntetését célzó amerikai követeléseket.

Rontja a hangulatot az is, hogy a szenátus után szerdán a képviselőház is jóváhagyta a hongkongi tiltakozókat támogató törvényt, amely előírja az amerikai kormányzatnak Hongkong helyzetének rendszeres, évenkénti felülvizsgálatát mind pénzügyi, mind emberi jogi szempontból, és megbízza az Egyesült Államok elnökét, hogy szankciókat szabjon ki azokra, akik csorbítják az emberi jogokat e különleges közigazgatási területen.

Mindennek hatására Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin jelentősen csökkentek az indexek csütörtökön. A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 1,05 százalékkal 521,06 pontra esett.

Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,48 százalékos, az ausztráliai S&P/ASX 200 0,74 százalékos, a dél-koreai Kospi pedig 1,35 százalékos mínuszban zárt. A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 0,25 százalékos, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index pedig 0,52 százalékos veszteségben állt zárás előtt egy órával. Ugyanekkor Hongkongban 1,60 százalékos mínuszban állt az irányadó index.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken. Közép-európai idő szerint reggel nyolc órakor a legközelebbi, januári határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,21 százalékos mínuszban, 62,27 dolláron, a WTI pedig 0,12 százalékos veszteségben, 56,94 dolláron forgott.

A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 0,28 százalékkal, 1470,05 dollárra süllyedt.

Szerdán csökkenéssel zártak a főbb európai tőzsdék. A londoni FTSE-100 mutató 0,84 százalékos, a DAX-30 index 0,48 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,25 százalékos mínuszban zárt. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,41 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,42 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,34 százalékkal esett.

Csökkenést vár az elemző a tőzsdén

A nemzetközi befektetői hangulat miatt csökkenést vár a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) csütörtökön a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője.

Kocsis Márió az MTI-nek elmondta: az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokat övező aggodalmak határozzák meg a hangulatot, a kockázatkerülés lesz a jellemző a két ország közötti feszültségek fokozódása miatt. Az a hír, miszerint a jövő évre csúszhat át az amerikai-kínai kereskedelmi részmegállapodás aláírása, profitrealizálást hozott a piacokra, az ázsiai piacok gyengélkednek – tette hozzá.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 320,12 pontos, 0,73 százalékos emelkedéssel, 43 938,90 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 12,7 milliárd forint volt. A Mol 4 forinttal, 0,13 százalékkal 3006 forintra erősödött, 1,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 200 forinttal, 1,43 százalékkal 14 150 forintra nőtt, forgalmuk 5,5 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom 2 forinttal, 0,45 százalékkal 439 forintra gyengült, forgalma 72,1 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 45 forinttal, 0,77 százalékkal 5895 forintra emelkedett, forgalmuk 3,2 milliárd forintot ért el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.