Csak biztonságos játék kerülhet a karácsonyfa alá

Az egyik leggyakoribb karácsonyra vásárolt ajándék a játék, olyannyira, hogy a gyermekek szórakozását, tanulását segítő milliónyi termékből ebben az időszakban fogy a legtöbb a vásárokon, piacokon, aluljárókban, illetve a webáruházakban, amelyek közül többet külföldi vállalkozás működtet. A hatósági tapasztalatok szerint a veszélyes játékok előfordulása az alkalmi árusítóhelyeken a leggyakoribb.

2019. 12. 09. 14:39
Christmas Kids concept. Happy kid is playing with Christmas toys on Christmas tree background. Kid is waiting for the New Year. Santa hat. Happy Holidays.
Sokan nem gondolnák, hogy a természetes anyagból készült kisautó vagy a maci bajt is okozhat Forrás: 123RF
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a család kisebb tagjainak szereznének örömet, sokan nem veszik számításba, hogy az aktuális divat szerint felkapott vagy feltűnően olcsón kínált, ám nem megfelelő játékok akár a sérülésveszély kockázatát is magukban hordozzák, ezért különösen fontos, hogy tudatosan válasszanak a szülők, nagyszülők, amikor ajándékot keresnek a gyerekeknek.

– Rendszeres ellenőrzések zajlanak a termékbiztonság szempontjából, de az eddigi tapasztalatok alapján fontos felhívni a figyelmet néhány lényeges tudnivalóra – mondta a Magyar Nemzetnek az Innovációs és Technológiai Minisztérium kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára. Cseresnyés Péter szerint alapvető, hogy minden esetben megbízható szaküzletben vagy internetes áruházban vásároljunk. A hatósági vizsgálatok tapasztalatai azt mutatják, hogy a játékboltláncok, az üzletláncok és a webboltok nagyobb valószínűséggel forgalmaznak biztonságos, a jogszabályi előírásoknak megfelelő termékeket.

Mint mondta, az is elsődleges, hogy csak olyan játékot vegyünk, amely megfelel a gyermek életkorának, képességeinek és készségszintjének. – Vannak, akik nem veszik komolyan a „háromévesnél fiatalabb gyermekek számára nem ajánlott” tiltást vagy az ezt jelző piros szimbólumot, holott a játékon lévő figyelmeztető feliratok fontos információkat adnak a használatról és arról, hogy melyik életkorban biztonságos a termék használata – emelte ki Cseresnyés Péter. Megjegyezte: olyan játékot nem is szabad levenni a polcról, pláne megvásárolni, amelyikről hiányzik a „CE” jelölés, mert az eleve felveti, hogy a termék nem felel meg a biztonsági előírásoknak.

Sokan nem gondolnák, hogy a természetes anyagból készült kisautó vagy a maci bajt is okozhat
Fotó: 123RF

A legkisebbek vannak kitéve a legtöbb kockázatnak, ezért minden kisgyermekes családban tudni kell, hogy a háromévesnél fiatalabbaknak könnyen eltávolítható vagy apró részeket tartalmazó játékot tilos választani, mivel fulladást okozhatnak. – Minden játék és alkatrész akkora legyen, amekkorát már nem tudna a szájába venni a gyermek, de figyeljünk például a gombelemeket vagy az apró, de erős mágnest tartalmazó játékokra is, mert az elemek lenyelve szintén fulladást, a mágnesek bélelzáródást okozhatnak – fogalmazott. Hozzátette: azt is érdemes ellenőrizni, hogy az ajándékba szánt játékon ne legyenek éles élek, hegyes végződések, amelyek szem- és hámsérülést okozhatnak.

A plüssfigurák esetén is vigyázni kell. – Mindig jó minőségű plüss játékot válasszunk! A laza varratok mentén a töltőanyag esetleg hozzáférhetővé válik, amely a kisgyermek szájába kerülve fulladást okozhat. A könnyen eltávolítható apró szemeket, orrokat, díszítéseket ugyancsak a szájába veheti vagy az orrába, fülébe dughatja, erre is tanácsos figyelni a választáskor. Az sem utolsó szempont, hogy a plüss mosható legyen – jegyezte meg.

Megannyi veszély

Cseresnyés Péter kitért arra is, hogy 2016 és 2019 között a fogyasztóvédelem 403-féle gyermekjátékot vizsgált meg, ezek 39 százaléka nem felelt meg az előírásoknak. Például a műanyag babáknál, a lövedékes, a fürdő- és a felfújható játékoknál az egészségkárosító ftálsav-észter típusú lágyítószer megengedett határérték feletti jelenléte veszélyes. A hangszerek, zenélő játszószőnyegek, fegyverek, járművek túl magas hangereje maradandó halláskárosodást okozhat, míg a nehézfémtartalmú ujjfestékek és festett fajátékok is egészségkárosítók lehetnek. A játékokról könnyen leváló, apró alkatrészek pedig fulladásveszélyesek.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.