Bruttó 365 100 forintra nőtt a bruttó átlagkereset tavaly októberre, ez 11,6 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. A 2019. január és október közötti időszakban a bruttó átlagbér kedvezmények nélkül 360 400 forintra, míg a nettó 239 700 forintra nőtt. A kedvezményeket is figyelembe véve az előbbi összeg elérte a 370 500 forintot, utóbbi pedig a 247 100 forintot.
– Némileg felülmúlta az elemzői várakozásokat a keresetek tavaly októberi emelkedése, a 11,6 százalékos növekedésre a képzett munkaerő egyre fokozottabb hiánya és a bérminimum-emelések hatottak – reagált az adatokra Horváth András.
A Takarékbank vezető elemzője kiemelte: a reálkeresetek így egy év alatt 8,5 százalékkal emelkedtek, 2013-tól 2020 végéig pedig elérheti a fizetések értékének növekedése a 61 százalékot. A rendszeres, tehát az egyedi kifizetések nélkül számolt bérek 2015 óta 52,5 százalékkal emelkedtek, ami a vezető elemző szerint példátlan felzárkózást jelent a hazai nemzetgazdaság történetében. Az idén lassulhat a keresetek növekedése, ám az újabb nyolcszázalékos bérminimum-emelésnek is köszönhetően várhatóan meghaladja a kilenc százalékot.
Ugyanakkor Horváth András rámutatott: a munkaerőért zajló összeurópai versenyben a magyarországi béreknek továbbra is jelentős hátrányt kell még ledolgozniuk, hogy a munkavállalási célpiacnak számító országok nettó bérszintjének kétharmadát elérjük. Ezt követően indulhatna figyelemre méltó visszaáramlás a hazai munkaerőpiacra, amit egy érdemi munkavállalói adócsökkentés is jelentősen gyorsítana. Ez enyhítené a vállalkozások toborzási problémáit, amelyek ma már szinte bárkit felvesznek képzettség nélkül, de vonakodnak elbocsátani még a gyenge munkaerőt is. A munkaerőhiány fokozatosan kikényszeríti a termelékenység növekedését is: egyrészt a hatékonyabb szervezésen keresztül, hogy a rendelkezésre álló munkaerő a leghatékonyabban legyen foglalkoztatva. Másrészt a munkaerőt kiváltó technológiai beruházások révén, ami látszik is a beruházási dinamikán.