Kevesebb fosszilis vált hővé

Nőtt a távhő-előfizetők száma 2017 és 2018 között, mégis kevesebb hőenergiát kellett termelnie a szektornak. Növekedett a háztartási hulladékok energetikai hasznosítása, és kevesebb mint felére zuhant a kőolaj távhőcélú tüzelése.

2020. 01. 18. 12:23
A távfűtéses háztartások száma meghaladta a másfél milliót 2018-ban Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző évhez képest csökkent a földgáz és a szén felhasználása a távhőszektorban 2018-ban – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének közös kiadványából. A tegnap közzétett adatok szerint földgázból 28,3 millió gigajoule (GJ), szénből pedig 540 ezer GJ hőenergiát állítottak elő, előbbi mintegy kétmilliós, az utóbbi pedig majdnem 40 ezer GJ-os csökkenést jelent a 2017-es évihez képest. Ez idő alatt a majdnem 180 ezer GJ-ról 58 ezerre zuhant a kőolajszármazékok ilyen célú felhasználása. Emellett a kommunális hulladékból 2,57 millió GJ energiát állítottak elő, ami növekedést jelent az egy évvel korábbi 2,4 GJ-hoz képest.

Az adatok szerint Magyarországon több mint másfél millióan éltek mintegy 650 ezer távfűtéses lakásban 2018-ban. A lakossági díjfizetők száma továbbra is emelkedik, ám a hőértékesítés jelentős mértékben csökkent 2017-hez képest, 30 millió GJ-ra esett 32-ről az összes kiadott hőmennyiség egy év alatt. Ennek oka az, hogy a tavalyi fűtési szezonban viszonylag meleg volt az időjárás. Ennek megfelelően csökkent a biomassza és a többi megújuló forrás felhasználása is.

A távfűtéses háztartások száma meghaladta a másfél milliót 2018-ban
Fotó: Mirkó István

Mint a szervezetek közölték, ez a kényelmes, biztonságos, kedvező árú és egyre zöldebb fűtési mód fontos tényezője a levegőszennyezés elleni küzdelemnek. A távhőrendszerek ugyanis elősegítik a környezetvédelmi és a klímavédelmi célok teljesítését, csökkentik a fosszilis tüzelőanyag felhasználását. A távhőnek kiemelt szerepe van a megújuló energiaforrások térnyerésében, a fenntartható fejlődés szolgálatában, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében – tájékoztattak. Szentesen, Vasváron, Pécsett és Komlón legalább nyolcvanszázalékos megújuló alapon állítják elő a távhőt.

Karácsonyfák az erőműben

Idén 40-45 tonna kidobott fenyőfát égetnek el a pécsi erőműben – tájékoztatott a Veolia-csoporthoz tartozó Pannon Hőerőmű Zrt. A karácsonyfák eltüzelése évek óta gyakorlat a pécsi erőműben, hozzájárulva a hőkörzet több mint harmincezer lakásának melegéhez. A famennyiség 85 átlagos méretű lakás fűtésére elegendő egy teljes téli hónapban. Rudolf Péter vezérigazgató kiemelte: a kidobásra ítélt fenyő energetikai célú hasznosítása azért jó megoldás, mert magas gyantatartalma miatt nehezen komposztálható. Éppen emiatt az erőmű kazánjaiban is csak aprítást köve­tően, más típusú tüzelőanyaggal vegyítve égetik el a fenyőket.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.