Közel 580 hektáron valósulhat meg a korszerű rét- és legelőfenntartás a Duna-Dráva Nemzeti Park területén, köszönhetően a Széchenyi 2020 program keretében mintegy félmilliárd forintból megvalósított beruházásoknak – közölte a nemzeti park igazgatósága. A legeltetéssel és kaszálással hasznosított legelők korszerűsítését is célzó, 461,9 milliárd forintos keretösszegnek köszönhetően egyebek mellett új, a legelők fenntartásához szükséges eszközöket vásárolt a nemzeti park. Modernizálták a barcs-drávaszentesi, a nagybajom-homokpusztai és a nagydorogi telepek állattartáshoz kapcsolódó épületeit, emellett új létesítmények is épültek.
A korszerűsítéseknek köszönhetően várhatóan javul a régió természeti területeinek és a közösség élőhelyeinek állapota, továbbá lehetőség nyílik a biológiai sokféleség, a veszélyeztetett és ritka növény- és állatfajok, életközösségek fenntartására, megóvására.
A közleményben az igazgatóság a kedvező tapasztalatokat sorolva példaként említette: biztató, hogy a homokpusztai telepen tavaly őszig száznál is több hortobágyi fehér rackabárány született. Kiemelendő, hogy immár korszerű körülmények között folyik a homoki gyep természetvédelmi kezelése. Emellett reményt keltő az is, hogy egyre több az érdeklődő a hagyományos, külterjes állattartás iránt.
A homokpusztán ugyancsak újonnan kialakított, vesszőből font, sárral tapasztott, úgynevezett patics házban a paraszti kultúra kevésbé ismert tárgyi emlékeivel is megismerkedhetnek a látogatók. Megtudhatják például, hogy mi a különbség a suba és a szűr között, rácsodálkozhatnak a jellegzetes somogyi pásztorkalapra, hírhedt kanászbaltákra, és meghallgathatják a juhnyáj egyben tartásához szükséges csengők, kolompok hangját.