Valós veszélyt jelenthetnek a génmódosított összetevők kizárására, vagyis a GMO-mentességre az új eljárásokkal előállított termékek. Bár nemrég az Európai Bíróság is kimondta, hogy a génszerkesztésen alapuló precíziós nemesítési módszerekkel előállított növények is GMO-knak számítanak, úgy tűnik, hogy a jelenlegi eszközökkel lehetetlen kiszűrni ezen összetevőket a termékekből. A jelenleg hatályos európai uniós szabályozás alapján minden eljárás, amelyet irányított mutagenezis vagy génszerkesztés útján létrehozott szervezetekkel végeznek, géntechnológiai tevékenységnek minősül, így engedélyköteles az Európai Unió területén. A GMO Laboratóriumok Európai Hálózata 2019 áprilisában nyilvánosságra hozott jelentése szerint ugyanakkor a génszerkesztett termékek nyomon követésével, azonosításával és mennyiségi meghatározásával kapcsolatban jelenleg csak elméleti megfontolások léteznek, konkrét kimutatási módszerek még nem állnak rendelkezésre.
Nagy István agrárminiszter a minap képviselői kérdésre adott írásbeli válaszában jelezte: a magyar kormányzat is szorgalmazza az ellenőrzési módszerek fejlesztését, kiterjesztését, hiszen ezek nélkül a szabályok végrehajtása is ellehetetlenül. A témában nemrég megjelent tanácsi határozat uniós tárgyalásakor Magyarország képviselte a leghatározottabban azt az álláspontot, miszerint a módszerek kidolgozására kiemelt hangsúlyt kell fektetni, az Európai Bizottság készülő jelentésének pedig erre is ki kell terjednie. A tárcavezető szerint az úgynevezett Farm to fork stratégia – ami hazánkban a Tanyától a tányérig nevet kapta – tárgyalása várhatóan ez év elején kezdődik, és ennek során sem lehet kikerülni a kérdést.
– A természeti értékeinket, a biológiai sokféleség megőrzését szem előtt tartó mezőgazdálkodásban rejlik a jövő, amely jó minőségű, biztonságos élelmiszereket állít elő. Ezért a magyar kormány mindent megtett és továbbra is megtesz annak érdekében, hogy az alaptörvényben lefektetett GMO-stratégiának érvényt szerezzen, a magyar álláspontot pedig megfelelő súllyal képviselje az európai uniós tárgyalások során – húzta alá a miniszter. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években hazánknak sikerült kiharcolnia, hogy a génmódosított növények termesztéséről a tagállamok saját hatáskörben dönthessenek, a GMO-szabályozás ugyanakkor továbbra is az Európai Unió hatáskörében maradt.