Évről évre dagad a párnaciha

Rohamosan emelkedik a hazai készpénzállomány, amelynek jelentős része a háztartásoknál pihen. Ennél csak egy fokkal racionálisabb pénztartási mód, ám ugyancsak kiterjedt mennyiséget tesznek ki a látra szóló betétek, ami az emberek némi óvatosságára utal, de az ügyfelek pénztárcája és a hazai gazdaság működése szempontjából nem sok vizet zavar. A helyzet kialakulásában több tényező is szerepet játszik.

Horváth Éva
2020. 02. 02. 8:30
Sokszor látott életkép. Szükség van a hagyományokkal való szakításra? Fotó: Éberling András
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavaly novemberi 6524,5 milliárd forintról decemberre 6627,1 milliárdra hízó hazai forgalomban lévő készpénzállomány újabb történelmi rekordnak számít, s 8,3 százalékos bővülést jelez. Mindez tavaly év végén fejenként átlagosan mintegy 600 ezer forintos megtakarítást jelentett – derül ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes adatokon alapuló statisztikai mérlegéből.

A jelenség azonban nem meglepő, hiszen Magyarországon valójában már tavaly historikus mértékűre duzzadt a párnacihában, befőttesüvegben, esetleg trezorban tartott bankjegyek tömege: 2018 végén lépte túl ugyanis a szóban forgó tétel először a 6000 milliárd forintot, 6117 milliárd forintot érve el. Ez akkor 18,7 százalékos, azaz eléggé figyelemre méltó növekedést jelentett egy év alatt. Legutóbb a tranzakciós illeték 2013. január elsejei bevezetése után emelkedett jelentősebben a hazai forgalomban lévő készpénzállomány, de annak mértéke sem volt ekkora.

Sokszor látott életkép. Szükség van a hagyományokkal való szakításra?
Fotó: Éberling András

Az OTP 2019-re vonatkozó öngondoskodási indexe szerint – amely országos reprezentatív minta alapján, a bankszámlával rendelkező 18–70 évesek, 1500 fő személyes megkérdezésével készült – a többség még mindig nem tervez hosszú távra, inkább mindennapi céljait valósítja meg. Van azonban ok a bizakodásra, hiszen éves összevetésben tavaly a megtakarítások száma és volumene is emelkedett: a korábbi 41 százalékról 44 százalékra. A legnépszerűbb termékek változatlanul a lakás-takarékpénztári és nyugdíjpénztári megtakarítások, valamint az életbiztosítások és a lekötött betétek voltak.

A nagyon magas hazai készpénzállomány okai azonban még mindig számottevők, amelyek kiiktatásához nemcsak intézkedésekre, hanem a hagyományokkal való szakításra is szükség van. Ilyen kerékkötő a tartósan nagyon alacsony kamatkörnyezet, a szolgáltatásokat megdrágító tranzakciós illeték, valamint a 150 ezer forintig díjmentes, havi kétszeri készpénzfelvétel, továbbá a nyugdíjhoz kapcsolódó ellátások készpénzes kifizetése, illetve a feketegazdaságra jellemző megoldások vagy a végrehajtások elől a pénzügyi vagyonukat készpénzben elrejtők magas aránya is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.