– Milyen problémák, visszaélések jellemzők most leginkább az építési piacon?
Újabb elismerés a magyar adórendszernek
Az OECD megerősítette a magyar globális minimumadó szabályok elismert minősítését.
– Milyen problémák, visszaélések jellemzők most leginkább az építési piacon?
– A jelenlegi túlfeszített helyzetben a jó szándékú, tisztességes vállalkozók is beleeshetnek abba a csapdába, hogy túlvállalják magukat. Ahogy elhagyják őket az alvállalkozóik, a munkásaik, képtelenek teljesíteni a szerződéseiket. Elég az egyik építkezésen megcsúszni, az dominóként temeti maga alá a többit.
– Találkozik olyan esetekkel, amikor eleve csalásról van szó?
– Igen, sajnos egyre többször érzem azt, hogy nem is cél a határidőre és hibamentesen létesítendő épület. Vannak, akik meglátták a lehetőséget abban, hogy szinte bármilyen árat lehet mondani és bármilyen összeget hajlandók az építtetők kifizetni, csak hogy valaki elvállalja a kivitelezést. A legsúlyosabb – és szerintem a rendőrség és az ügyészség által nem megfelelően kezelt – helyzetek azok, amikor egyértelmű, hogy a vállalkozó csak az előleg begyűjtését tűzte ki célul, de látszattevékenységen kívül nem volt szándékában munkát is végezni.
– Ennyire kiszolgáltatottak az építtetők?
– A 2008-as válságot megelőzően a megrendelők voltak erőfölényben, a vállalkozóknak szinte biztosítékmentes szerződéseket kellett aláírniuk. Ez a helyzet mára szinte teljesen megfordult. A családi házas építkezések között szinte nem is találunk olyan beruházást, amelynél a megrendelő érdemi biztosítékkal rendelkezik, és nem kell előleget fizetnie. Arról ne is beszéljünk, hogy milyen esélyekkel perel a megrendelő, ha a hibás teljesítése miatti igényeit szeretné érvényesíteni. Az építőipari cégek fluktuációja jól mutatja, mi a helyzet a kis és közepes cégeknél. Az Opten adatai szerint 2019-ben 5835 építőipari cégalapítás mellett 3755 cégtörlést tett közzé a cégbíróság.
– Vagyis jellemzően a vállalkozó veri át a megrendelőt?
– Még véletlenül sem szeretném, ha az lenne a beszélgetés kicsengése, hogy a megrendelők angyalok és a vállalkozók gonoszok, akik kihasználják őket. Én is sok tisztességes építési vállalkozót ismerek, sokszor a megrendelő talál ki mondvacsinált okot, amiért a végszámlát nem fizeti ki. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy ha a rendőrség és az ügyészség nem szűri ki az üzletszerű csalókat az építőipari vállalkozók közül, akkor azt előbb-utóbb az egész ország meg fogja érezni. Ne felejtsük el azt sem, hogy a legtöbb új építkezés valamilyen állami támogatás igénybevételével zajlik.
– Több problémával, peres üggyel találkozik, mint néhány évvel ezelőtt?
– Az ügyszámunk folyamatosan növekszik, egy átlagos napon két-három építkező keres meg bennünket, és nagyjából kéthetente egy-két vállalkozó. A legszomorúbb az, hogy az építkezők többségének nem tudunk segíteni, csak abban, hogy a jogviszony megszüntetésére lehetőség szerint jogszerűen kerüljön sor. Arra azonban, hogy a pénzét is viszontlátja, már nem tudjuk biztatni.
– Gondolom, sokan eleve húzódoznak az évekig tartó pereskedéstől.
– Ha az építtető hatékonyan érvényesíti az érdekét, akkor nagyjából fél év alatt kiderül, hogy van-e értelme végigcsinálni a több évig tartó pert. Szerencsére a peren kívüli megállapodások száma is egyre nő, mert ha a vállalkozó azt látja, hogy az építtető tényleg felkészült, akkor általában hajlandó legalább a követelés egy részét megfizetni. A megállapodás azokban az ügyekben nem lehet sikeres, amikor a vállalkozó már a kezdet kezdetén sem gondolta komolyan a munkavégzést, azaz egy könnyen eldobható céggel kellene hadakozni. Természetesen olyan esetek is vannak, amikor a megrendelőnek nincs igaza, a kivitelező pedig biztos benne, hogy jól dolgozott, ezért nem hajlandó az építtetőnek egy fillért sem visszafizetni.
– Az új lakások után fizetendő kedvezményes, ötszázalékos áfa kivezetése nem okozott fennakadást?
– Egy olyan szempontot említenék, amelyre a legtöbben nem is gondolnának, én is csak egy peres ügyben észleltem, hogy ez egyáltalán probléma lehet. Olyan esetről van szó, amikor az építkezés öt százalék áfával zajlik, de a fővállalkozó kivitelező személye még a szerkezetkész állapot elérését megelőzően megváltozik. Amennyiben a lakóház még nincs szerkezetkész állapotban a jogviszony megszűnésekor, akkor felmerülhet, hogy a már kibocsátott számlákat módosítani kell, és öt százalék helyett 27 százalék áfa fizetésére lesz köteles az építtető. Gondoljunk például arra, amikor az építtető azért mondja fel a kivitelezési szerződést, mert a fővállalkozó kivitelező súlyos hibákat követ el. Ha a felmondáskor nincs még tető az épületen, akkor az építtető nyakán marad a javítási költség, a már kifizetett vállalkozói díj, az új vállalkozó többletköltsége, akár még a normál áfakulcs megfizetésének kötelezettsége is. Ez olyan súlyú igazságtalan helyzet, amelyben a jogalkotónak is teendője van. Ezekre az esetekre olyan szabályozás lenne szükséges, amely kizárja ennek az „utolsó csapásnak”, vagyis a többletáfa megfizetésének a lehetőségét. Ilyenkor ténylegesen nem éri kár az államkasszát, hiszen lakóház épül, csak megszakad a folyamat. Azt is mondhatnánk, hogy a sarokba szorított építtetőn még az állam is keres, holott nem hiszem, hogy ez lenne a cél.
– Mit tanácsol az építkezőknek vagy az építkezést fontolgatóknak? Mire kell figyelni, hogy lehet elkerülni a bajokat?
– Az első és legfontosabb, hogy az építtetők ne sajnálják a pénzt megfelelő műszaki ellenőr bevonására. Egy jó műszaki ellenőr sokkal hamarabb megérzi, ha probléma van, és kívülállóként hasznos tanácsokat tud adni, például a felmondásra. Nem mellékesen nagyon sok pénzt tud megspórolni a hibák elkerülésével vagy még időben történő felkutatásával.
– Mi a teendő, ha felmerül az első probléma?
– A problémákat azonnal, érdemben kezelni kell, ígéretekkel nem lehet megjavítani például a rossz alapozást sem. Sok esetben tapasztaljuk, hogy a vállalkozó azzal reagál egy problémára, hogy a megrendelő fizessen még egy kis pénzt, és meg fogják oldani. A több kifizetett pénzzel azonban csak azt éri el az építtető, hogy több pénz lesz a vállalkozónál, ő pedig megrendelőként még nehezebb szívvel fog kiszállni a mókuskerékből. Ha azonban megfelelő fékekkel ellátott szerződést kötnek, akkor előre lehet kalkulálni a kockázatot. Lényeges, hogy ezt az előre kijelölt, szerződéses határt semmilyen okból ne lépjük túl, mert azzal csak növeljük a kockázatot. Ha még nem fizettük ki a munkáért járó díjat, akkor akár mással is megcsináltathatjuk, de ha előre kifizetjük a jelentős részét, akkor az sajnos nagyon rossz hatással tud lenni a vállalkozó munkakedvére.
Az OECD megerősítette a magyar globális minimumadó szabályok elismert minősítését.
Az adományozás stigmája, amely nyolc évvel ezelőtt még jellemző volt, mára teljesen eltűnt, és az ellenkezője lett a divat.
Az európai gazdálkodói szervezetek már többször felhívták a figyelmet a veszélyekre.
Adott esetben a kormány kész a beavatkozásra.
Boros Bánk Levente: A Fidesz-szavazók megnyugodhatnak a Tolna vármegyei időközi választás után
Hatalmas botrány a kézilabda világbajnokság magyar helyszínen
Squid Game-horoszkóp: te melyik szereplő vagy a csillagjegyed szerint?
Háború és futball: így menekülhet meg a besorozástól a letartóztatott korábbi Fradi-játékos
Vége, ennyi volt: Ördög Nóra szomorú hírt közölt, a családjáról van szó
Leszakadt egy sífelvonó, sok a súlyos sérült
Hát nem megmondtam?
Szoboszlai szenzációsan játszott, drámai végjáték a Liverpool meccsén
Nagy Bandó András ismét piszkoskodott, szánalmas, amit ez az ember művel
Trump visszatérése két uniós nagyhatalmat állíthat sarokba
A Manchester City segített a Ferencváros csapatán, de Keane aggódhat + videó
Újabb ügyben jelentették fel az Integritás Hatóság hűtlen kezeléssel gyanúsított elnökét
Az OECD megerősítette a magyar globális minimumadó szabályok elismert minősítését.
Az adományozás stigmája, amely nyolc évvel ezelőtt még jellemző volt, mára teljesen eltűnt, és az ellenkezője lett a divat.
Az európai gazdálkodói szervezetek már többször felhívták a figyelmet a veszélyekre.
Adott esetben a kormány kész a beavatkozásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.