Nem kell arra számítanunk, hogy a természetes vizekben, például a Balatonban jelen lenne a koronavírus, akár most, akár később, amikor már lecseng ez az időszak – mondta a Likebalaton.hu-nak Földvári Gábor, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa arról, hogy a belföldi turizmus már látható újraindulásával sokakban felmerült, az idén biztonságos-e a Balatonban vagy más természetes vizű strandokon fürdeni a Covid-19 miatt.
Kifejtette: a levegőhöz hasonlóan, a víz is az ember természetes közege, azonban nem fenyeget az a veszély, hogy mindkettőben hasonló módon él meg a cseppfertőzéssel terjedő koronavírus, vagyis nem kell tartanunk a vízzel való fertőzéstől. Ez a szakértő szerint azért van, mert a vírusok mutálódnak, a saját igényeiknek megfelelően terjednek, nem általános útvonalakon.
– Ennél a csoportnál kifejezetten a cseppfertőzéssel való terjedés jellemző, aminek az a feltétele, hogy nyálkahártyára, lehetőleg orrnyálkahártyára kerüljön a fertőzőképes vírus – fejtette ki Földvári Gábor. A Covid-19 túlélési képessége viszont a gazdán kívül minimális, ezért hosszabb távon nem marad fertőző a számára idegen közegben, például a vízben. Kiemelte, hogy a tudományos szakirodalomban sem találni erre vonatkozó leírást.
A fürdőkről, uszodákról, családi medencékről megemlítette: az már biztos, hogy a klórozott víz kifejezetten ellensége a koronavírusnak, mivel fehérjeburkai vannak, és önmagában nem képes szaporodni, csak a megfelelő gazda segítségével. Ezért jó ellene a szappanos kézmosás is. – Ha jól kezelik – klórral például – a magánházak medencéit, akkor ott sem fordulhat elő fertőzésveszély – fogalmazott a szakértő a portálnak.
Ezzel együtt a nyaralások tervezése kezdetén arra figyelmeztetett: a külföldi és a hazai példák is azt mutatják, hogy az emberek egyidejű, tömeges jelenléte a legfőbb rizikófaktor. Ha a családi medencében megfordulnak a szomszédok és más ismerősök is, akkor fennállhat a fertőzésveszély. De nem a víz, hanem a nagyobb számú, egy légtérben lévő, egymáshoz közel lévő emberek jelentik a kockázatot – mondta a kutatóközpont főmunkatársa, aki szerint, ha már lefutott a járvány és eltűnt a vírus, lehetőségünk lesz a gyülekezésre, addig viszont a szabadság alatt nem tanácsos olyan helyre menni, ahol tömeg van.