– A már eddig meghozott pénzügyi könnyítések mekkora segítséget jelentenek a lakosságnak és a vállalkozásoknak, illetve mekkora terhet a bankszektornak?
– Az eddig meghozott intézkedések párhuzamosan bővültek és bővülnek most is, a járvány terjedésének előrehaladásával, a helyzet fokozódásával. A márciusban bejelentett lépések gyorssegélyjellegűek voltak. A vállalkozásoknál fokozatosan bővült az ideiglenes államháztartási befizetési kedvezményekben részesülők köre, amely a legjobban érintett ágazatok vállalatainak igyekezett segítséget nyújtani, elsősorban a munkaerő megtartása céljából. Az eladósodott magyar lakosságot és a vállalkozókat pedig a hiteltörlesztések felfüggesztése segíti lélegzetvételhez jutni. A rezsiterheket persze folyamatosan fizetni kell most is, ahogy sok más díjat is, és a moratórium sem azt jelenti, hogy a hiteleket nem kell visszafizetni. Azok a bankok számláján élő követelésként megmaradnak, bár év végéig nem folynak be. Ha pénzforgalmi szemléletben nem is, de eredményszemléletben biztosan. A háztartásoknak nyújtott hitelek állománya a 2019. év utolsó negyedének elején 6517 milliárd forint volt, amihez hozzáadódott még tárgyévi folyósításban 752 milliárd forint. A négy negyedév alatti tőketörlesztések így hozzávetőleg 1500 milliárd forintot tettek ki. Ezek a számok azonban idén már csak viszonyítási alapot jelentenek. Március közepétől már az elmaradó tranzakciók díja is kiesik. Tudjuk azt is a statisztikákból, hogy a lakossági hitelállomány az elmúlt évben egyre dinamikusabban bővült, s a támogatott konstrukciók mellett figyelemre méltó a személyi hitelek iránti érdeklődés megugrása is. Aligha valószínű, hogy ez az év a tavalyihoz hasonlóan dinamikus lesz. Pár hét alatt a biztos jövedelemszerzés lett a legnagyobb kihívás az embereknek.
– A múlt hét végén egy 663 milliárdos járvány elleni védekezést szolgáló és egy 1345 milliárdos gazdaság-újraindítási alap létrehozását jelentette be a kormány.
– A nagyszabású intézkedések közül az 1345 milliárdos gazdaság-újraindítási alap teljes egészében kormányzaton belüli átcsoportosításokból gazdálkodik majd. Ennek részleteit csak a rövidesen várható bővebb tájékoztatás alapján lehet majd látni. Egyelőre nehéz felmérni, honnan lehet majd átcsoportosítani a szükséges összegeket, hiszen már eleve probléma lesz a pénzeszközök, főként az adóforintok beérkezésével. A kormányzat a gazdaság élénkítése céljából már korábban elengedte a nagy rendszerekbe befolyó pénzek, járulékok egy részét, és most ilyen típusú kedvezményeket helyezett kilátásba. Szerencse, hogy az EU enyhített a deficitszabályon, így ha szükséges, a kormány túllépheti az államháztartási hiány GDP-arányos háromszázalékos korlátját. Az állampapír-kibocsátások esetén pedig nagy mennyiségben jegyezhetnek le a bankok, és ezzel az állam máris visszaad valamit a hitelintézeti szektornak az elvesztett lehetőségeikből.