„Keményen mínuszba vágtuk magunkat”

Visszatért az élet az elmúlt időszakban szinte teljesen elnéptelenedő nagybani piacra.

2020. 05. 02. 8:32
Az árusok és a vevők is komolyan veszik a vírus miatt szükséges egészségügyi előírásokat Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemi erejűek azok a közösségi médiá­ban és a híroldalakon megjelent képek, amelyek bemutatták a hollandiai vágottvirág-kereskedelem összeomlását: a friss, színes virágok nagy kupacokban állnak a földre hányva, közülük jó néhány már az enyészet útjára lépve, a szabad ég alá kihelyezett polcokon. Árusok, vevők sehol, a képeken munkagépek és láthatósági mellényben dolgozó munkások hordják még nagyobb szemétkupacokba a színesen pompázó virágokat. A márciusi képek mutatták meg talán a legpontosabban a közelítő társadalmi-gazdasági válság méreteit: a hulladék közé kerültek a tulipánok is, amelyek legnemesebb, legritkább hagymái egykor fizetőeszközként is szolgáltak Hollandiában. A képeket a virágok szimbolikája helyezi különösen szomorú megvilágításba: a természet e tömény szépségeit a szeretet, az összetartozás és a nagyrabecsülés jelképeiként szoktuk egymásnak ajándékozni, és anyák napjának közeledtével még inkább felértékelődik a szerepük.

– Sajnos a hollandiaihoz hasonló akciókra Magyarországon is sor került – mondja a Magyar Nemzetnek Treer András, a Flora Hungaria Kft. szakmai ügyvezetője. Az általa vezetett cég üzemelteti Közép-Európa egyik legnagyobb nagybani virágpiacát Szigetszentmiklóson. Az ügyvezető úgy tájékoztat, a veszélyhelyzet kihirdetése utáni első két hétben nagyon megcsappant a virágpiac forgalma, március második és április első felében szinte teljesen elnéptelenedett az eladótér. Ugyanakkor az árusoknak a vírus, az esetleges megbetegedés volt mondhatni a kisebb probléma: a kertészek, a virágtermesztők november és március között készülnek fel a tavaszi időszakra, ekkor nagyon sok pénzt és energiát fektetnek be, rengeteg tőke halmozódik fel a termesztőházakban.

– Ha az árut nem a piacra hordják, hanem komposztra, akkor ennek a folyamatnak a végén a kertész az összes tőkéjét elveszíti, az újraindulás pedig kérdéses – világítja meg a helyzetet Treer András, hozzátéve, hogy a Flora Hungaria ezen úgy próbált segíteni, hogy elengedett kéthavi bérleti díjat és a belépődíjakat.

Az árusok és a vevők is komolyan veszik a vírus miatt szükséges egészségügyi előírásokat
Fotó: Bach Máté

A nagybani piacon áruló termesztők megerősítik, hogy az egész ágazat nagyon rossz helyzetbe került az elmúlt hetek során. – Keményen mínuszba vágtuk magunkat – értékel lényegre törően az egyik termesztő, Tajtiné. Hozzáteszi azonban azt is, hogy ezen a héten már elégedettek a forgalommal. – Az áraink alacsonyabbak, mint tavaly, a törzsvásárlóink megmaradtak – mondja. Egy színes szalagokat és drótokat áruló asszony a Magyar Nemzetnek arról beszél, hogy a forgalma a korábbi évekhez képest a negyedére esett vissza. Kicsit odébb egy kerámiát és cserepeket áruló hölgy azt mondja, az első két hétben inkább otthon maradtak, később csak heti egyszer, az utóbbi héten viszont már a hétfői és csütörtöki piacnapokon is kint voltak. A nevét inkább titokban tartó hölgy szerint a slágertermék a szív alakú cserép, amelyből kettőt éppen a beszélgetésünk alatt visz el egy virágboltos. Egy Laura néven bemutatkozó hölgy a párjával vásárol: a maguk előtt tolt kocsi roskadozik a tízesével csomagolt rózsáktól és tulipánoktól.

– A mi vállalkozásunkat nem érintette a járvány, sőt talán egy kicsit több is az eladás – válaszolja érdeklődésünkre a fiatal hölgy, aki online virágboltot működtet. – Futárt nem kellett felvennünk, megoldottuk családon belül – teszi még hozzá Laura.

Treer András és a kereskedők szavaiból az is kiderül, hogy a közeledő anyák napja és az állam által adott ágazati járulékkedvezmények egy kis levegőhöz juttatják az ágazatot, bár a ballagások várható elmaradása komoly bevételkiesést jelenthet. Sok árus és vevő kiemeli, hogy nagy volt az öröm a miniszterelnök és az operatív törzs bejelentése után, hogy május első hétvégéjén nyitva lehetnek a virágüzletek. Ottjártunkkor arról is tapasztalatot szerzünk, hogy valóban visszatért az élet az ágazatba: élénk nyüzsgés jellemzi a piacot. És azt is ki kell emelni, hogy a biztonsági előírásokat kivétel nélkül mindenki komolyan veszi, a vásárlók és az árusok mind maszkban és kesztyűben bonyolítják az üzletet, s a legtöbben odafigyelnek a megfelelő távolság betartására is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.