Nem engedték a gyár újranyitását, perel a Tesla vezére

A Tesla az egyetlen nagy autógyártó, amelynek nem engedélyezik, hogy újranyissa amerikai gyárát, és ezen a cég vezetője igencsak felháborodott. Elon Musk a gyár elköltöztetését tervezi Kaliforniából, egyúttal beperelte a megyei hatóságot.

Fellegi Tamás Péter
2020. 05. 12. 11:26
Csak az elektromos autókat előállító üzemnek kell zárva tartania Fotó: MTI/AP/Jeff Chiu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte egyre inkább ellehetetlenül azoknak a cégeknek és vállalkozásoknak a helyzete, amelyek a márciusi kényszerleállás óta még mindig nem nyithatnak meg. Az Egyesült Államokban és ezen belül Kaliforniában is egyre inkább engedik a gyárak megnyitását, de a Tesla esetében a helyi, megyei hatóság még mindig nem adott erre engedélyt (itthon és általában Európában már hetek óta működnek az autógyárak a megfelelő óvintézkedések mellett). A Toyota már a héten megkezdi amerikai gyártását, a General Motors, a Ford és a FiatChrysler pedig szintén újraindul, legkésőbb a jövő héten. Ez azt jelenti, hogy a nagyok közül csak a Tesla nem állhat üzembe, és ez az egyetlen autógyár, amelyik Kaliforniában van.

Elon Musk, a Tesla megalkotója és vezetője a hétvégén arról értekezett, hogy ha nem hagyják működni a gyárát, akkor olyan államba (például Nevadába vagy Texasba) költözteti, ahol sokkal kedvezőbbek a feltételek, különösen ilyen súlyos kérdésben, mint egy teljes gyár zárva tartása. Texas üdvözölte az ötletet, és jelezte, hogy tárt karokkal várja a sok munkahelyet teremtő, jó nevű autógyárat. Az olajállam ugyanis igencsak megszenvedi az alacsony olajárak és a túlkínálat okozta kényszerű kitermeléscsökkentést, illetve a kutak leállását.

Csak az elektromos autókat előállító üzemnek kell zárva tartania
Fotó: MTI/AP/Jeff Chiu

Egy gyár átköltöztetése persze nem egyszerű, de Elon Musk már olyan dolgokat megvalósított – például a többször visszatérő és újraindítható űrrakétákat –, hogy akár még ennek a viszonylag gyors levezénylésére is képes lehet. Mindenesetre a döntés meghozataláig sem tétlenkedik: beperelte Alameda megyét, amiért annak egészségügyi hatósága nem engedélyezte a Tesla-gyár megnyitását a héten, szemben a kaliforniai és a szövetségi általános gyakorlattal. A cégközpontot pedig áthelyezik Nevadába vagy Texasba.

Az nem ismert, hogy a Tesla milyen óvintézkedéseket vállalt a gyártás újraindításáért, és ezt ellenőrizte-e a helyi hatóság, vagyis: megpróbált-e együttműködni a két fél és a zárvatartásról szóló döntések megalapozottak-e. Az eset viszont rávilágít arra az egész világot érintő kérdésre, hogy meddig lehet korlátozni a gazdasági tevékenységet a koronavírus-járványra hivatkozva, különösen, ha az ebből eredő kárt nem mérséklik valamilyen formában a vállalatoknak és dolgozóknak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.