Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Az idei első negyedévben 3,8 százalékkal kevesebb energiára volt szükség világszerte, mint az előző esztendő azonos időszakában. Ennek oka a globális gazdasági tevékenység és a mobilitás drasztikus korlátozása a koronavírus-járvány nyomán. Ha a gazdaság lassan, hosszú hónapok alatt áll helyre, akkor az éves energiaszükséglet hat százalékkal lehet kevesebb, mint 2019-ben, erre pedig az elmúlt hetven évben nem volt példa – áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentésében. A szervezet számításai szerint ha gyorsan sikerül újraindítani a gazdaságot, akkor a csökkenés négy százalék alatt maradhat.
Az energiaigény látványos csökkenése a szén-dioxid-kibocsátás bezuhanásához vezetett, éves szinten 8 százalékos csökkenést becsülnek most az IEA-nál. Ez azt jelenti, hogy az emisszió a 2010-es szintre térne vissza, ám jegyezzük meg: a globális felmelegedés szempontjából ez még semmi esetre sem megnyugtató, hiszen már az akkori érték is magas volt. A karbonintenzív energiahordozókat számbavéve, negyedéves összehasonlításban az derült ki, hogy a szén használatából származó karbonkibocsátás nyolc százalékkal csökkent, míg az olajé négy-öt, a földgázé pedig 2,3 százalékos mérséklődést eredményezett. Látható, hogy a szén-dioxid-emisszió csökkenése nagyobb az energiaigény mérséklődésénél, hiszen elsősorban a leginkább karbonintenzív energiatermelési módok használatát fogták vissza a gazdaságok. Az eredmény majdnem kétszer akkora, mint a második világháború vége óta az összes kibocsátáscsökkenés együttvéve: 2,6 gigatonna (Gt) a teljes évre vetítve.
Az 1945-ös adat 1,3 Gt volt, azóta pedig a legnagyobb mérséklődés is csak 0,4 Gt-t mutatott 2009-ben, a pénzügyi válságot követő évben. Az ezt megelőző nagyobb krízis az 1979-es olajválság volt, abban az évben még fél gigatonnával nőtt az emisszió, majd a következő három évben mérséklődött, de összesen csak 0,6 Gt-val. Jelentősebb karbonkibocsátás-csökkenésre csak a nagy világválság alatt volt példa: az 1929 és 1932 között regisztrált összesen 1,6 Gt mérséklődést a kilábalás éveiben gyorsan kompenzálták a gazdaságok.
Az idén várható mintegy 2,6 Gt-s csökkenéshez legnagyobb részben a szén, illetve az olaj (1,1 és 1 Gt) felhasználásának szűkülése járul hozzá. Várhatóan csak az Egyesült Államokban 0,6 Gt mérséklődést regisztrálhatnak majd, de ettől nem sokkal maradnak majd el a kínai és az európai uniós adatok.
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
Óriási tüntetés a magdeburgi támadás miatt Németországban + videó
Vörös riasztást kapott minden Gmail-felhasználó: azonnal törölni kell ezt a 3 e-mailt!
Nagy megállapodást kötött Svájc az EU-val– és ennek Magyarország is vastagon örülhet
Botrányos előzmények, Szoboszlaira brutális feladat vár
Saját vadászgépét lőtte le Jemen partjainál az Egyesült Államok
Elon Musk durván bírálta Scholzot a magdeburgi brutális terrortámadás miatt
Bebizonyosodott: ennek a sportolónőnek van a tökéletes teste
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Irán sötétségbe borul
Hansi Flick meglepő nyilatkozatot adott a Barcelona újabb veresége után
Szoboszlai összekulcsolt kezekkel aggódik a barátja miatt a szörnyű sérülés után + videó
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.