– Hogy vészelték át a mérnökök a karanténidőszakot?
Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
– Hogy vészelték át a mérnökök a karanténidőszakot?
– Még a járványtól teljesen függetlenül széles körű felmérésbe kezdtünk, amellyel a több tízezres hazai mérnöktársadalomról szerettünk volna pontosabb képet kapni. Mivel március végére, április elejére volt időzítve a kérdések visszaküldési határideje, ez most különösen jól jött, mert így a mérnökeink sok tapasztalatot megosztottak velünk arról is, hogy a veszélyhelyzet idején milyen nehézségekkel szembesültek. Az egyik szomorú visszajelzés az volt, hogy a tervezéssel, szakértéssel, műszaki ellenőrzéssel foglalkozó mérnöki cégek – amelyek jellemzően egy-öt fős mikrovállalkozások – több mint a fele nem rendelkezik három hónapnál hosszabb időre elegendő tartalékkal.
– Mennyire tapasztaltak visszaesést a megrendelésekben?
– Azok, akik nagyobb munkákon dolgoztak, szinte meg sem érezték a járvány kedvezőtlen hatásait. Ám a folyamatosan érkező, kisebb munkákból élő mérnökök és mérnökcégek bizony szembesültek a beruházói óvatossággal, és emiatt a megbízások számának csökkenésével. Az állami szektorban is lassulást éreztünk, sok önkormányzat pedig újragondolta fejlesztési, beruházási terveit. Vagyis két, egymással ellentétes válasz volt jellemző: vagy az, hogy „nekem jelenleg nincs munkám”, vagy az, hogy „meg sem éreztem a járványhelyzetet”. Mivel egy-egy tervezés akár több hónapig is eltart, ezért sajnos lesznek olyanok, akik most még ugyan aktívan terveznek, de pár hónap múlva munka nélkül lesznek, mert tavasszal elmaradtak a várt megrendeléseik. A visszaesés mértékét összességében 15-20 százalékra becsülöm, de ez a szám önmagában keveset mond, hiszen nagyon eltérő helyzetben találták magukat az egyes vállalkozások, illetve mérnökök.
– Mit tudott tenni a kamara a problémák orvoslására?
– Folyamatosan követtük a mérnökeink tevékenységét, tartottuk a kapcsolatot, akivel csak tudtuk. Igyekszünk naprakészek lenni a járványhelyzetben, hogy milyen problémák vannak, mely területen kell esetleg beavatkozni. A kamara több eszközzel is tudott segíteni, a mérnökök, illetve a kamarai tagok által megfogalmazott problémákat, megoldási javaslatokat folyamatosan továbbítottuk a szakminisztériumoknak. Fontosnak tartjuk, hogy ezek beépüljenek a gazdaságélénkítő programokba.
– A mérnöki munka nagy része ma már digitalizált, sokan dolgoznak amúgy is távmunkában. Milyen hatása volt a kötelező home office-nak?
– Valójában a tervezésben nem okozott fennakadást az otthoni munkavégzés. A tervezőmérnökök fel vannak készülve, többségük eleve sokat dolgozik otthon, esténként, hétvégenként is. Az elektronikus kapcsolattartás adott, a felhőalapú megoldásokba pedig a világ bármely pontjáról be lehet kapcsolódni. Más a helyzet a beruházások lebonyolításánál. Az építtető, a megrendelő jellemzően nyitott volt az online munkafolyamatokra, de úgy tapasztaltuk, hogy egyes kivitelezőknél voltak fennakadások. Sok kivitelező cég ugyanis korábban egyáltalán nem élt a távmunka lehetőségével, így nem volt felkészülve az online felületeken zajló egyeztetésekre.
– Végül is mennyire hátráltatta a mérnökök munkáját a járványhelyzet?
– Már kezdetben teljes egyetértés alakult ki a mérnöktársadalomban, sőt az egész építésgazdaságban, hogy a legfőbb szempont az, hogy ne álljon le a tervezés, ne álljon le a munka. Ha a tervezők nem dolgoztak volna az elmúlt időszakban, az a beruházások későbbi fázisában is komoly időveszteségeket okozott volna. Összességében fájdalomküszöb alattiak voltak a változások.
– Hogyan zajlik az újranyitás?
– A kamarában magunk is home office-ba vonultunk hosszú hetekre. Az irodai munka – az óvatosságot szem előtt tartva, a járványügyi előírások betartásával – a múlt héten kezdődött újra. Az elmúlt időszakban is folyamatos ügyfélkapcsolatot tartottunk az elektronikus csatornákon, és ebben az időszakban a képzéseink is online módon zajlottak. A veszélyhelyzetben a korábbinál is intenzívebb kapcsolatban voltunk a Miniszterelnökséggel és az innovációs tárcával. Utóbbinak heti jelentéseket készítettünk a mérnöktársadalomban érezhető folyamatokról, tapasztalatokról. Ezt az újranyitás idején is folytatjuk, hogy a kormányzati intézkedésekben közvetlenül is meg tudjanak jelenni a javaslataink.
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Órákon belül fehérbe borulhat Budapest
Igazán emlékezetesre sikeredett Kerkez Milos 50. mérkőzése a Bournemouth színeiben
Curtist nem akárkivel kapta le az ágyban a menyasszonya
Most van baj Romániában: januártól befagyaszthatják a nyugdíjakat és a béreket
A tudósok feltárták a pontos dátumot, amikor a Föld népessége tömeges kihalás elé néz
Nagy megállapodást kötött Svájc az EU-val– és ennek Magyarország is vastagon örülhet
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Megszakadt a Chelsea győzelmi sorozata, a Liverpool karácsonyozik az élen
Büszkén viselem a román válogatott mezét – mondja a korábbi magyar válogatott játékos
Szoboszlai összekulcsolt kezekkel aggódik a barátja miatt a szörnyű sérülés után + videó
Magdeburgi terror: hatalmas a gyász Németországban
Óriási tüntetés a magdeburgi támadás miatt Németországban + videó
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.