A magyar államadós-osztályzatok idei hitelminősítői vizsgálatsorozatának augusztus 14.-re bejelentett felülvizsgálataiban a Fitch Ratings pénteken megerősítette Magyarország hosszú távú devizakibocsátó alapértelmezett minősítését (BBB) stabil kilátással.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő ugyancsak változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország „BBB” szintű, befektetési ajánlású államadós-osztályzatát. A cég várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) – ha a gazdaságot nem érik a Covid-19-jáványhoz hasonló további sokkok – 2022 elejére, a legtöbb térségbeli országot megelőzve újból eléri a járvány előtti szintjét.
Várakozások szerint
A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings a tavalyi gyakorlathoz hasonlóan 2020-ban is összesen hatszor – egyenként két-két alkalommal – veszi napirendre a magyar szuverén besorolásokat. Péntek este a Fitch Ratings és a Standard & Poor's vizsgálta a magyar államadósság-besorolását.
Javulás jövőre
A Fitch weboldalán olvasható: Magyarország „BBB” minősítése kiegyensúlyozza az erős strukturális mutatókat, a stabil bankrendszert, valamint a társaikhoz képest erősebb növekedési eredményeket a magas államadóssággal és az unortodox makrogazdasági politika múltjából eredő kockázatokkal szemben.
Míg a koronavírus-válság gazdasági hatása jelentősen rontja a költségvetési mutatókat,
a Fitch Magyarországon 2020 utáni javulásra számít a növekedéshez és a világjárvány utáni költségvetési konszolidációhoz való visszatérés tekintetében.
Részletezik: a trendnövekedést meghaladó éveket követően a Covid-19 világjárvány által okozott gazdasági konjunktúra-zavar a reál-GDP 2020-ra 5,9 százalékos csökkenését eredményezi – ebből például a turizmus, amely a GDP 10 százalékát teszi ki (beleértve a kapcsolódó tevékenységeket is), a legsúlyosabban érintett ágazatok közé tartozott.
Összességében a gazdaság 13,6 százalékkal zsugorodott 2020-ban. Mivel a rendkívül nyitott gazdaság (a folyó fizetési mérleg bevételeinek és kiáramlásainak átlaga) 2019-ben a GDP 95,2 százalékát tette ki, ami több mint kétszerese a jelenlegi „BBB” mediánnak), Magyarország külső keresletnek való kitettsége – különösen az EU-ból – viszonylag magas – állapítja meg a hitelminősítő.
A Fitch várakozásai szerint a reál-GDP növekedése 2021-ben 5,4 százalék, 2022-ben pedig 4,3 százalék lesz.