Nemzetközi összefogás nélkül nem lehet kilábalni a válságból

Egy ilyen súlyos recesszió után nagyon fontos lenne, hogy a világ hamar talpra álljon.

2020. 09. 06. 6:45
Peking, 2020. augusztus 14. A 2020. augusztus 14-n kzreadott kpen az amerikai s a knai nemzeti zszlk lobognak egy szemlyszllt triciklin Pekingben 2018. szeptember 16-n. Az Egyeslt llamok 2020. augusztus 14-n diplomciai kpviselett nyilvntotta a Konfuciusz Intzetek amerikai kzpontjt. A dnts rtelmben az amerikai Konfuciusz Intzetek washingtoni szkhely "anyaintzetnek" klkpviseletknt kell bejegyeztetnie magt, s beszmolssal tartozik majd az Egyeslt llamokban folytatott tevkenysgrl. MTI/AP/Andy Wong Fotó: Andy Wong Forrás: MTI/AP/Andy Wong
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világgazdaság fontosabb szereplőinek együttműködése, az Egyesült Államok és Kína viszonyának javulása nélkül rendkívül nehezen lehetne kilábalni a jelenlegi válságból – állítja a BBC-nek adott interjújában Robert Zoellick , aki azonkívül, hogy sokáig meghatározó szereplője volt az amerikai külgazdasági kapcsolatok alakításának, a Világbank elnökeként is dolgozott.

A szakértő véleménye szerint ha nem alakul ki az együttműködés, akkor előállhat egy olyan helyzet, mint a XX. század elején: az akkori nagyhatalmak együttműködés helyett inkább kereskedelmi akadályokat állítottak (igaz, többjüknek nagy gyarmatbirodalma volt), így sokkal kevésbé volt hatékony a gazdasági fejlődés, mint az utóbbi évtizedekben, a globalizáció idején. Egy ilyen súlyos recesszió után pedig, mint amit a koronavírus-járvány okozott, nagyon fontos lenne, hogy a világ hamar talpra álljon.

A világ két legnagyobb gazdasága az Amerikai Egyesült Államok és Kína, utóbbi a világ gyára is, melynek gyorsan növekvő gazdasága a húzóereje volt az egész világgazdaságnak, így elsősorban köztük kellene helyreállítani a jelenleg meglehetősen töredezett kapcsolatokat. Zoellick szerint a viszony megromlása alapvetően Donald Trump konfrontatív politikájának köszönhető, amely a válság előtt önmagában még nem volt olyan vészes, hisz úgy tűnt, hogy megegyezésre jut a két ország, azonban a jelenlegi helyzetben óriási károkat okoz.

Robert Zoellick már a 1980-as évek közepén, Ronald Reagan elnöksége alatt a külügyminiszter tanácsadója volt, az idősebb Bush elnöksége alatt még komolyabb szerepet kapott: a német egyesítésről szóló négyhatalmi tárgyalásokon ő vezette az amerikai delegációt, 1991–92-ben pedig az elnök személyes képviselője volt a G7-csúcsokon. Az ifjabb Bush választási kampányában külpolitikai tanácsadó volt, majd első elnöksége alatt kereskedelmi tanácsadó a kormány tagjaként. Ebben a szerepben ő tárgyalta meg Kína és Tajvan csatlakozását a Világkereskedelmi Szervezethez, így sokat tett a kínai kereskedelem akadálytalanná válásáért. 2005-ben külügyminiszter-helyettes lett, majd 2007-ben elvállalta a Világbank elnöki posztját öt évre, így a 2008-as válság menedzselésében is fontos szerep hárult rá.

Zoellick az akkori válságból való kilábalás szempontjából igen lényegesnek tartja, hogy a kormányok és a nemzetközi szervezetek között szoros együttműködés alakult ki, és ennek Kína is része volt. A mostani esetben ez ugyanilyen fontos lenne, kiemelve, hogy egyrészt Amerikának a szövetségeseivel kellene kitűnő viszonyt fenntartania, másrészt Kínával szemben nem célszerű túlzottan protekcionista politikát alkalmazni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.