– A koronavírus első hullámára érzékenyen reagált a bérlakások piaca, estek az árak, de aztán lényegében stagnáltak a bérleti díjak – mondta lapunknak Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Balogh László jelezte, most, amikor nagyjából lezárult a diákok szálláskeresése, újabb csökkenés látszik a bérleti díjakban, elsősorban Budapesten.
Míg július-augusztusban a kiadó lakásokat havi 150 ezer forintért kínálták, mostanra 145 ezerre mérséklődött az átlagos bérleti díj. – Ez a csökkenés nem feltétlenül csak szezonális.
Szigorításra várva
– Könnyen lehet, hogy a bérlőre váró tulajdonosok azért engednek jelentősen az árból, mert tartanak tőle, hogy jön a járvány második hulláma, s ha addig nincs lakójuk, talán üresen fog maradni a lakásuk – fejtette ki Balogh László. A bérlakások piacát ugyanakkor nemcsak a Covid-19 befolyásolja, hanem a rövidtávú lakáskiadás, az airbnb-ztetés levegőben lógó szigorítása is. A szakértő szerint az eddigi nyilatkozatokból úgy tűnik, a főváros, illetve a budapesti kerületek bele fognak állni a szigorításba.
A hirdetési portál adatai alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég mutatta be lakbérindexét, amelyet hónapról hónapra publikálni fog. A KSH–Ingatlan.com lakbérindexe szerint egy lakás átlagos lakbére 2015-ben Budapesten 140 ezer forint volt, ami ez év elejére 175 ezer forintra emelkedett. A Covid-19 megjelenésének hatására azonban a második negyedévben az átlagos bérleti díj 156 ezer forintra csökkent. A városokban és a megyei jogú városokban hasonló folyamat figyelhető meg: előbbiekben 2015 közepén 123 ezer, utóbbiakban kilencvenezer forint volt az átlagosan fizetett lakbér. (A megyeszékhelyekkel szemben a többi város magasabb lakbérszintjét az agglomerációkban található kisebb városok magasabb lakbérszintje magyarázza.) Az eltérés a vizsgált időszak végén is fennállt, eszerint 2020. második negyedévében a városokban 138 ezer, a megyei jogú városokban 108 ezer forint volt az átlagos bérleti díj. Az idei második negyedévben a fővárosban átlagosan 3100 forintot kellett fizetni négyzetméterenként, a megyei jogú városokban átlagosan kétezer forintot, a városokban 2200 forintot.