Az 58. Közgazdász-vándorgyűlés plenáris ülésén péntek délelőtt Varga Mihály pénzügyminiszter tartott előadást. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy
Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Az 58. Közgazdász-vándorgyűlés plenáris ülésén péntek délelőtt Varga Mihály pénzügyminiszter tartott előadást. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy
az előző tíz év arra volt elegendő, hogy felkészüljünk egy válságra, különösen az előző, 2008-as helyzettel összevetve.
Akkor 3,8, most 4,5 millió foglalkoztatottat jegyzett a magyar gazdaság a válság előtt, emellett a kockázatok száma is csökkent: például diverzifikáltabb lett az adósság.
Jó állapotban volt a gazdaság még az év elején is, miközben Európa több gazdasága már akkor lassult, aztán a második negyedévben már mindenki zsugorodott
– fogalmazott a tárcavezető.
Ami az előrejelzéseket illeti, szavai szerint két hibás feltételezés volt tavasszal:
egyrészt sokan arra gondoltak, hogy mi akkor is növekedünk, ha mások zsugorodnak, ezzel szemben a Pénzügyminisztérium óvatos előrejelzése bizonyult reálisabbnak.
A másik tévedés az volt, hogy V alakú lesz a felpattanás, ez a forgatókönyv persze nem számolt a járvány újabb hullámaival.
Szó sincs V alakról, ráadásul ami korábban előnyünk volt, az most hátrány lehet járvány idején: például az autóipar vagy a turizmus.
Ezek az ágak húzták a magyar gazdaságot, most ezek fékeződtek le – mutatott rá Varga Mihály.
A miniszter úgy folytatta: ami az államadósságot illeti, szép, hogy az elmúlt tíz évben jelentősen csökkent az adósság, de most meg kell menteni a gazdaságot, ezért öt-hat évet visszalépünk az adósságszintben.
Így 76-78 százalék lehet a GDP-arányos adósság, kilenc százalék körüli az államháztartási hiány.
Ami ennek finanszírozását illeti: kedvező, hogy a lakosságot is bevonták az államadósság finanszírozásába, hisz még most is jelentősek a lakossági megtakarítások.
Jelenleg az elsődleges cél a visszaesés mértékének csökkentése, a munkahelyek megőrzése a gazdaságvédelmi programok által – jelölte ki Varga Mihály.
Emellett meg kell, hogy maradjon a háztartások és a vállalatok fizetőképessége, ebben segít a hitelmoratórium.
A költségvetést átrendezték a járvány elleni védelemhez és a gazdaságvédelemhez, sikerült az uniós forrásokból is átrendezni, de itt is hátrány lett, ami előny volt, hogy már korábban többet használtunk fel belőlük – mondta a pénzügyminiszter.
Varga Mihály elmondta, hogy a tapasztalatok szerint megváltozott a társadalmi attitűd:
tavasszal mindenki a vírustól rettegett és attól, hogy kórházba, netán lélegeztetőgépre kerül. Ez most már sokkal kevésbé jellemző, a többség most már a munkahelyét, egzisztenciáját félti,
hisz tavasszal arra lehetett számítani, hogy hamar elmúlik a járvány. A folyamat azonban elhúzódik, egész addig, amíg nincs vakcina, ebben a tekintetben döntő lesz a jövő év első fél éve – emelte ki.
A miniszter arról is szólt, hogy szerinte új üzleti modellek kellenek: ehhez szempont például, hogy változik, rövidül az ellátási lánc Európában, ez nekünk kedvező lehet, hisz például a távol-keleti gyártással szemben ideális alternatívát kínálunk. Emellett egyes ágazatok felértékelődnek, ilyen lehet az egészségipar.
Fontos még arra figyelni – fűzte hozzá –, hogy a társadalmi különbségek ne nőjenek, de emellett a válság idején a stabil kormányzati felállás, a gyors reagálóképesség is lényeges.
Verseny indulhat a globalizáció és a lokalizáció között, és ez a következő időszak meghatározó kérdése lesz. A költségvetési korlátokat az egész világban áttörte a vírus, ennek nagyon komoly ára lesz a következő három-négy évben, inflációban, sérülékenységben vagy államháztartási hiányban – így vélekedett Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (képünkön), aki szerint a nemzetállamoknál vannak a válaszok az ökoszisztéma szintjén kialakult jelenlegi válságra.
Az elnök szerint a versenyképesség és a növekedés eddigi felfogásában változtatás szükséges. Mint mondta, a növekedés helyett a fenntarthatóság lesz a prioritás, a túlélő és fenntartható vállalkozásokat kell támogatni. Parragh szerint a jólét igazi forrása nem a föld, és nem is a természeti kincsek, amelyek egy napon kimerülhetnek, hanem az emberek. – A humán tőke az igazi erőforrás a nehézségekre – fogalmazott.
Az olajipar helyzetét világszerte megnehezítette a járvány, ezért felgyorsulhat az iparág átalakulása, ahol a válság nem a koronavírussal érkezett – erről a Mol Nyrt. elnöke beszélt online előadásában, amely az 58. Közgazdász vándorgyűlésen hangzott el.
Hernádi Zsolt hangsúlyozta: a pandémia csak felnagyította a nehézségeket, holott meghatározó volt már régebb óta, hogy a termelési korlátozások fellazulása, valamint az új technológiák miatt régóta túlkínálat uralta a világpiacot.
Meglepte az olajipari cégeket a váratlanul kialakult helyzet, mivel az elnök szerint a kereslet növekedése korábban sem követte a bővülést. Ám a cégek termékeinek 65 százalékát felhasználó közlekedés visszazuhant, a hordónkénti 70 dolláros olajár 18 dollár alá csökkent, és ma is alig haladja meg a 40 dollárt. Eközben a palaolajat 50 dollártól lehet nyereségesen kitermelni. Az olajipari cégek árfolyama 40-50 százalékkal csökkent tavalyhoz képest, és évekig is tarthat, amíg visszazárkóznak a korábbi szintre – állapította meg Hernádi Zsolt.
Felidézte: a Mol áprilisban az üzemanyagok 45 százalékos keresletcsökkenésével szembesült, márpedig a felvevőpiac ilyen szintű visszaesését csak 2030 után várta. A Molnak emellett figyelembe kell vennie az alternatív üzemanyagok, az elektromos autók térnyerését is, legfőképpen pedig azt, hogy a fosszilis energiahordozók idővel teljesen kiszorulnak majd a közlekedésből.
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
A Patrióta néhány napja forgatott a berlini karácsonyi vásárban a terrorfenyegetettségről
Megingott a Guardiolába vetett bizalom? Haaland válaszolt
Kőkemény kvíz: a többség nem tudja pontosan, mit jelentenek valójában ezek a szavak
A Mol-vezérnek elege lett, fillérekért osztogatták a luxusautókat, már magyar áldozata is volt a vámháborúnak - a legolvasottabb pénz- és tőkepiaci hírek 2024 júliusban
Botrányos előzmények, Szoboszlaira brutális feladat vár
Közleményt adott ki a Terrorelhárítási Központ
Hogyan gondozd a Magyar Péteredet?
Pánikot okozott az öltözőben a magyar fociedző
Zelenszkijnek felelnie kell az ukrán népirtásért
Veszélyben a 13. havi nyugdíj! Rémes, Magyar Péter tényleg mindent elvenne az idős emberektől?
Óriási tüntetés a magdeburgi támadás miatt Németországban + videó
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.