Decemberben ismét 4,5 millió főre nőtt a foglalkoztatottak száma

A statisztikai hivatal ismertette a tavalyi foglalkoztatási és munkanélküliségi adatokat.

2021. 01. 28. 9:06
Szociális tevékenység keretében varrodában foglalkoztatnak rászorulókat Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A foglalkoztatottak létszáma 52 ezer fővel, 4 460 000-re csökkent 2020-ban az előző évhez képest. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 16 ezer, a magukat közfoglalkoztatottnak vallóké 19 ezer, míg a külföldi telephelyen munkát vállalóké 16 ezer fővel volt alacsonyabb – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ha a decemberi számokat hasonlítjuk a novemberihez, akkor a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 500 000 fő volt, az előző hónaphoz képest

4 ezerrel több, 2019 decemberéhez viszonyítva 14 ezer fővel kevesebb.

A statisztikai hivatal ismertette a munkanélküliség alakulását is. A 15–74 éves népességben a munkanélküliek száma 38 ezer fővel több, 198 ezer volt, míg a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékos értéke 0,9 százalékponttal volt magasabb tavaly 2019-hez viszonyítva. Decemberben a szám tízezer fővel nőtt novemberhez képest, míg az előző év decemberével összevetve 59 ezerrel emelkedett a mutató.

Egyre többen keresnek állást

– Decemberben is inkább kedvező folyamatok érvényesültek a munkaerőpiacon: a korlátozások ellenére havi szinten kismértékben nőtt a foglalkoztatás, míg az éves alapú elmaradás mértéke is csökkent. Ennek ellenére a munkanélküliségi ráta kismértékben nőtt, bár továbbra is alacsony, azaz a munkaerőpiacról kikerültek közül egyre többen keresnek állást – kommentálta az adatokat Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője. Jelezte: továbbra is jellemző, hogy csökkent a külföldön munkát vállaló, de Magyarországon élő személyek száma. Ezt magyarázhatják a más országokat is jellemző korlátozások, amelyek először a külföldi munkaerőt érintik.

– A következő időszak foglalkoztatási adataiban meghatározó lesz, hogy a korlátozásokat milyen ütemben lehet feloldani, hiszen több, korlátozást elszenvedő ágazatban (például vendéglátás) a munkáltatók tartalékai kimerültek, a lezárás fennmaradása esetén elbocsátások várhatók.

A magas foglalkoztatási szint fenntarthatósága szempontjából az idei makrogazdasági teljesítmény mellett ez lesz a döntő tényező, illetve hogy a korlátozásokban érintett ágazatok milyen tartós károkat szenvednek el – tette hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.