Komoly fordulatot hozott világszerte a Covid–19-járvány az élelmiszeripar megítélésében:
Átadták az Aeroplex Berendezéskarbantartó Központot Maglódon
Nagy Márton: Kiemelten fontos a magas hozzáadott értékű ágazatok támogatása.
Komoly fordulatot hozott világszerte a Covid–19-járvány az élelmiszeripar megítélésében:
míg a korábbi években, évtizedekben inkább a politikai közkedvelt témája volt az élelmiszeripar és a helyi termék, addig a járvány azonnal az ágazat stratégiai létszükségletére irányította rá a figyelmet a legfejlettebbnek számító országokban.
Az érintett államok egyben komoly globális kitettségükkel is szembesültek, és azzal a korábbi, hibás döntéssorozattal, amelynek következményeként az élelmiszer-előállítás bizonyos területeit – az alapanyag-termelést vagy a feldolgozást, logisztikát – az idők folyamán leépítették, a termékeket a nemzetközi piacról szerezték be.
A magyar kormány szerencsére korán felismerte, mekkora lehetőség előtt áll a hazai előállítás – mutatott rá a Magyar Nemzet kérdésére az egyeztetéseket átlátó ágazati forrásunk.
Kiemelte: az már egyértelmű, hogy az új, 2021 és 2027 közötti uniós költségvetési ciklus egyik legnagyobb haszonélvezője a feldolgozott élelmiszerek előállítása lehet, minél közelebb az értékesítés helyéhez. Várhatóan már az idén jelentős, a korábbi teljes EU-s költségvetéssel szinte megegyező nagyságú forrásra nyílnak meg pályázati lehetőségek.
Az évtized legfontosabb feladata az 1990-es években az alapanyag-termelésre és -értékesítésre berendezkedő hazai mezőgazdaságot és élelmiszergyártást felkészíteni a feldolgozott, exportképes, így lényegesen jövedelmezőbb előállításra.
Jelenleg ehhez hiányzik a kellő számú, modern, hazai tulajdonú feldolgozóüzem, valamint a tároló- és logisztikai kapacitás és a többségében magyar tulajdonú kiskereskedelmi hálózat.
Ezek kiépítése, a meglévő egységek fejlesztése szinte teljesen elmaradt az elmúlt évtizedekben, míg a privatizáció és az uniós csatlakozás a korábbi infrastruktúra jelentős részének bezárásával járt.
Komoly támogatásra van szükség ahhoz is, hogy a leginkább szántóföldi növénytermesztésre és a termény alapanyagkénti értékesítésére berendezkedett gazdák a nagyobb munkaigényű ágazatokba is befektessenek, például a zöldség- és gyümölcstermesztésbe.
Nagy István agrárminiszter korábban arról is beszélt, az üzletekben beszerezhető, itthon készített termékek aránya ma 75 százalékos. A következő évek fontos feladata, hogy az arány elérje legalább a nyolcvan százalékot. Egy-egy százalékpont százmilliárdos bevételt jelent a költségvetésnek.
A versenyképesség alapja a modern és környezetkímélő technológiák alkalmazása, beleértve a precíziós gazdálkodást, a digitalizált élelmiszeripart, a mesterséges intelligenciát és az online tér jelentette új értékesítési lehetőségek kihasználását.
A világjárvány kirobbanása szinte azonnal és élesen megmutatta, hogy sok fejlett országban napok alatt komoly ellátási zavarok alakulhatnak ki: a szállítási korlátozások miatt a romlandó áruk nem értek célba időben, így átmeneti hiányt okozva, amire a járvány előtti árubőségben évtizedeken át nem volt példa. Emellett a vendégmunkások hiánya is arra világított rá, hogy a modern élelmiszergyártás a nemzeti szuverenitás alapja.
Magyarországon nem voltak ellátási gondok, az agrárium pedig tovább növelte kibocsátását, és a gazdák a járvány ellenére sem tettek le a fejlesztésekről.
A lakossági igények jelentősen átrendeződtek, mivel a helyi értékesítés, a helyi termékek sokaknak a járvány közepette is biztonságot jelentenek.
Hazánk húszmillió ember élelmiszer-szükségletét is képes lenne kielégíteni. Ugyanakkor a nyugat-európai versenytársakhoz képest – a 2010 óta folyamatos felzárkózás ellenére – óriási lemaradásban van a feldolgozás, nincs megfelelő logisztikai háttér, az alapanyag-termelést is fejleszteni kell, mindeközben ösztönözve az elöregedő gazdatársadalom generációváltását is.
Nagy Márton: Kiemelten fontos a magas hozzáadott értékű ágazatok támogatása.
Újabb sorscsapás a gyorsétteremláncnak.
A cél az elektromosjármű-ipar magyarországi versenyképességének növelése.
Varga Mihály: A kormány kiáll a magyar gazdák érdekei mellett.
Most minden kiderült Magyar Péterről a hangfelvételekből
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Megsúgta az univerzum, 3 csillagjegy élete ma örökre megváltozik, nincs visszaút
Háború Ukrajnában - Ledobták az elefánt nevű bombát az oroszok + videó
Palik László kellemetlen helyzetbe került
Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
Magyar Péter: Én egy jelenség, egy karakter vagyok, bárkit megkaphatok + videó
Mi legyen az ebéd hétvégén? Ezek az ízek tuti bearanyozzák a vasárnapod
Megvan a magyar válogatott ellenfele a Nemzetek Ligája A divíziójában maradásért
Nagy Bandó Andrásnak elgurult a gyógyszere, elvakította az Orbán-gyűlölet
Ezért adott ki körözést a TV2 sztárja ellen a rendőrség
Ha Magyar Péter ezután nőjogi konferenciát szervez, az már a vicc kategória
Nagy Márton: Kiemelten fontos a magas hozzáadott értékű ágazatok támogatása.
Újabb sorscsapás a gyorsétteremláncnak.
A cél az elektromosjármű-ipar magyarországi versenyképességének növelése.
Varga Mihály: A kormány kiáll a magyar gazdák érdekei mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.