Átadták a Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíjakat

A Pallas Athéné kiválósági ösztöndíj program a koronavírus-járvány okozta szokatlan körülmények ellenére a 2020/2021-es tanévben is zavartalanul működik, sőt az MNB Alapítványának döntése értelmében a 2021/2022-es akadémiai évben is tovább folytatódik, méghozzá harmincról negyvenezer forintra emelt havi ösztöndíjjal.

Magyar Nemzet
2021. 02. 01. 12:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 22-én újabb külhoni magyar egyetemisták vehették át a sikeres pályázatukról szóló dokumentumot. Az eseményt online rendezte meg a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) és a Vajdasági Magyar Közgazdasági Társaság. Az okleveleket jelképesen Dubéczi Zoltán, az MNB elnöki főtanácsadója adta át a virtuális térben jelen lévő 21 diáknak. Korábban Kolozsváron, Nagyváradon, Csíkszeredában, Beregszászon és Komáromban is hasonló módon tartották meg az ösztöndíjátadást – olvasható a közleményben.

Bánkuty Tamás, az Alapítvány igazgatója elmondta: a Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíj a legtehetségesebb hazai és határon túli magyar diákokat segíti. A program fő célja a kiemelkedő tanulmányi, tudományos és közéleti tevékenységet végző legkiválóbb hallgatók munkájának támogatása.

– Évek óta építjük azt a tudományos hálót, amelynek révén el tudjuk érni őket. Összesen hatvanmillió forintnyi ösztöndíjat ad az alapítvány a Partiumi Keresztény Egyetem, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Nyíregyházi Egyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem, a Selye János Egyetem és a Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság segítségével a legtehetségesebb diákoknak – ismertette.

Dubéczi Zoltán az ösztöndíj hátteréről elmondta: a Magyar Nemzeti Bank 2016-ban hozta létre az Országos közgazdasági kiválósági ösztöndíj programot. Ez a Magyarországon tanuló legkiválóbb közgazdász hallgatóknak szólt. Öt alap- és tíz mesterképzési szakkal kezdték el a projektet, 2019-ben és 2020-ban mintegy 25 egyetemen körülbelül 550 hallgató, „a legkiválóbb három százalék” részesült az ösztöndíjban.

A fogadtatás sikere és az elért eredmények alapján két évvel ezelőtt kiterjesztették a Kárpát-medencei magyarságra is. – Ez tulajdonképpen az anyaországi programunk hasonmása, ez alapján terveztük meg a határon túli magyar területeken, a magyar egyetemeken vagy olyan felsőoktatási intézményekben, ahol magyar nyelven is folyik képzés – magyarázta. Partnereik általában a magyar egyetemek, a Délvidéken pedig a Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság. Az online eseményen Dubéczi Zoltán meg is köszönte Gyetvai Tímeának, a társaság elnökének az ösztöndíj lebonyolításában és a hallgatók kiválasztásában nyújtott segítségüket.

Az MNB elnök főtanácsadója bejelentette, hogy a következő, 2021/2022-es akadémiai évben is folytatódik a program, és harmincezerről negyvenezer forintra emelik az ösztöndíj havi összegét.

Dubéczi Zoltán szólt a tavaly öt témakörben meghirdetett nagyszabású Kárpát-medencei versenyről is, amelyre „sajnos a Délvidékről nem érkezett pályázat”. Épp ezért külön felhívta a hallgatóság figyelmét a meghirdetett újabb versenyre, amelynek témája a járvány utáni világ társadalmi-gazdasági tendenciáinak kutatása, elemzése. – A kiírók ismét számítanak a külhoni magyar hallgatók friss, tiszta, szabadon alkotott gondolataira, véleményére, megérzéseire – tette hozzá.

Gyetvai Tímea, a Vajdasági Magyar Közgazdász társaság elnöke arról beszélt, hogy a Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíj hozzájárul a vajdasági magyar közgazdászok képzettségi és iskolázottsági szintjének növeléséhez, és egy versenyképes gazdasági szakemberekből álló értelmiségi réteg kineveléséhez. A számos nemzetközi továbbtanulási lehetőség mellett segít abban is, hogy otthon maradásra ösztönözze a fiatalokat. – Sajnos az elmúlt esztendő sok nehézséget hozott mindenki számára, veszteségekkel és megpróbáltatásokkal teli időszak volt, ezért talán még az eddiginél is nagyobb jelentőséggel bírnak a most kiosztott ösztöndíjak – emelte ki. A hallgatók nevében Korhecz Réka mondott beszédet, és köszönte meg a PADME támogatását.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.