Egyre kevésbé szorulnak támogatásra az új napelemes beruházások

A második metár-tender alapján további százhatvanezer háztartásnak elegendő áramot termelhetnek a nyertes pályázók újonnan építendő kapacitásai.

2021. 02. 11. 13:04
Támogatást kap a lakosság a napelemek használatához Forrás: szon.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A támogatott beruházásokkal tovább bővülhet a környezetbarát naperőmű-kapacitás, összesen évente 343 GWh villamosenergiát állíthatunk elő Magyarországon megújuló forrásból – mondta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke. Horváth Péter János annak kapcsán fogalmazott így, hogy a hivatal lezárta a megújuló energiaforrások felhasználásával villamosenergia-termelés támogatását célzó metár-tendert.

A MEKH a 2020. július 15-én kiírt második metár-tender eredményét hirdette ki. A pályázaton gazdálkodó szervezetek és önkormányzatok indulhattak, melyek vállalták, hogy új beruházással létesítenek megújuló erőművet, vagy meglévő erőművüket az eredeti beruházási érték felét meghaladó mértékben fejlesztik.

– A tender sikerességét az alapvető számok is jelzik. A pályázatra összesen 257 ajánlat érkezett, 36 nyert támogatást. Az indulók 2145 GWh-ra igényeltek támogatást a kiosztható 390 GWh-val szemben – ismertette a főbb számokat Horváth Péter János.

Valamennyi nyertes pályázat naperőmű megvalósítását célozza, összesen 210 MW teljesítménnyel.

A MEKH becslése szerint a nyertes pályázatok mintegy hetvenmilliárd forint értékű új beruházást indukálnak, és az általuk megtermelt villamosenergia mintegy százhatvanezer háztartás igényét tudja fedezni.

A kis támogatási kategóriában (0,301 MW–0,99 MW) harminc pályázó (25 MW) jut támogatáshoz összesen évi 75 millió forint értékben. A nagy támogatási kategóriában (1 MW–49,99 MW) hat nyertes pályázat (185 MW) született, melyekre az előzetesen becsült támogatási igény évi nulla forint.

A legnagyobb napelemes termelőket várhatóan már nem is kell támogatni
Fotó: Reuters

Az ajánlati árak a járványhelyzet és a forint árfolyamának gyengülése ellenére is igen kedvezőek, a nagy kategóriában a villamosenergia nagykereskedelmi piaci árához közeliek voltak. A nyertes projektek a pályázati kiírásban meghatározott 26,70 Ft/kWh támogatási korlátnál és az előző, 2019-es pályázati nyertes áraknál lényegesen alacsonyabb ajánlati árakat adtak be.

A kis támogatási kategóriában az átlagos nyertes ajánlati ár 22,35 Ft/kWh, míg a nagy támogatási kategóriában 17,22 Ft/kWh, a két kategóriára pedig együttesen 17,82 Ft/kWh volt.

A kedvező ajánlatoknak és az erős versenynek köszönhetően a 2019-es pályázathoz viszonyítva 23 százalékos, míg a korábbi hatósági árhoz viszonyítva 47 százalékos árcsökkenést sikerült átlagosan elérni.

A nyertes pályázóknak a nyertessé nyilvánító határozat kézhezvételét követő harminc napon belül le kell tenniük a beruházási költség öt százalékát kitevő teljesítési biztosítékot. Az új erőműegységeknek a határozat kézhezvételét követő három éven belül kell kereskedelmi üzembe állniuk.

A pályázati eredmények hivatalos adatai ezen a linken találhatók meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.