Megtörtént az első kifizetés a debreceni városi tőkealapból

A tőkelapot a Magyar Fejlesztési Bank 10 milliárd alaptőkével hozta létre a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésének segítésére.

Gőz József Miklós
2021. 03. 03. 13:01
A debreceniek régen látták így bekerítve kedvenc színházukat Fotó: Gőz József Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte pontosan egy évre rá, hogy az országban elsőként megalakult a debreceni városi tőkealap, már ki is helyezte az első tőkeinjekcióját. A tőkelapot a Magyar Fejlesztési Bank tízmilliárd alaptőkével hozta létre a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésének segítésére. A kezelői feladatokat a debreceni önkormányzat gazdaságfejlesztési cége, az EDC Debrecen végzi. A szabályok szerint százmilliótól egymilliárd forintig terjedő tőkeinjekciókat adnak a fejlesztésre méltó cégeknek, amelyek több éve eredményesen működnek, ígéretes üzleti tervvel bírnak. Ez nem hitel, a futamidő végéig a támogatásnak megfelelő arányban a fejlesztési bank kisebbségi tulajdont szerez magának, s a futamidő, a megtérülés után azt visszavásárolja a megsegített cég.

A debreceni kezdés után más városokban is megalakult a helyi tőkealap, de a cívisvárosban mát megtörtént az első kifizetés is, amelynek révén egy helyi kisvállalat, a személy- és tehergépjárművek szervizelésével foglalkozó MFA Alternatív Energia Kft. 367 millió forintot kapott, amelyből új bázist hoznak létre a legújabb, egyre népesebb déli ipari parkban. E beruházás segítségével az új telephely révén egyike lesz azon vállalkozásoknak, amelyek – mint leendő partnerek – leszerződnek az épülő BMW-gyárral. A cégre mint hivatalos szakszervizre számít a BMW.

A tőkealap egyik kedvezményezettje egy debreceni kft, amelyre a BMW mint hivatalos szakszervizre számít majd
Fotó: Reuters

Debrecenbe – amely egy globális felmérés után a napokban került fel a Financial Times a világ legjobb befektetésösztönzési célpont városait tartalmazó listájának tizedik helyére – az elmúlt öt év alatt 680 milliárd befektetés érkezett, többnyire nagy nemzetközi cégektől, amely 6500 munkahelyet hozott és hoz létre. – A városnak az a célja – mondta Papp László polgármester –, hogy rohamosan fejlődő gazdaságában ezekhez minél több helyi kis- és közepes vállalkozás csatlakozzék partnerként. Ezt teszi könnyebbé a városi tőkealap, hiszen annak legfontosabb feladata azon helyi kis- és középvállalkozások pénzügyi és adminisztratív segítése, amelyben növekedési potenciált látnak a támogatást odaítélő szakemberek. Így lehetővé teszik azok magasabb szintű növekedési pályára állását, kapcsolódásukat a nemzetközi cégekhez. A polgármester elégedett azzal az ütemmel, amelyben a tőkealaphoz fordulnak a kkv-k.

Póser Zoltán, az EDC Kft. Debrecen ügyvezetője elmondta: minden kis és közepes cég előtt nyitva áll az út. Az érdeklődő vállalkozásokat a tárgyalássorozat minden fázisában segítik, hogy a befektető bankkal meg tudjanak egyezni. Ha egy cég be tud mutatni egy olyan projektet, amelyet a banknak megéri finanszírozni, akkor létrejöhet az üzlet.

Jelenleg hét vállalkozás kérelmét bírálták el pozitívan, egy közel áll ehhez, tíz pedig előkészítés alatt áll. Ezek támogatása mintegy négymilliárd forintot képvisel. A múlt héten egyébként négy új cég jelentkezett az együttműködésre.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.