A nemzetközi szakvélemények, ezen belül az Egészségügyi Világszervezet (WHO) álláspontjával egybecsengő véleményt publikált az ötödik generációs mobiltechnológia, az 5G környezeti és egészségügyi hatásairól a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). A munkabizottság megállapításairól Mácz Ákost, az 5G-koalíció szakmai vezetőjét kérdezte a Magyar Nemzet.
– Nem állt váratlan megállapítás az MTA állásfoglalásában, amelyet azonban rendkívül fontos mérföldkőnek tartunk. Az 5G-koalícióban célunk, hogy hitelesen, tudományos tényekre alapozva tájékoztassuk a szélesebb közvéleményt az 5G környezeti és egészségügyi kérdéseiről. Ennek kapcsán például létrehoztuk az 5G.hu oldalt, amelyen bemutatjuk a technológia világát; hogyan alakítja át a mindennapjainkat akár magáncélú, akár ipari, gazdasági megközelítésből. Ezek között külön fejezetet szántunk az 5G egészségügyi és környezeti hatásainak leírására, amelyben számba vettük a nemzetközi hivatalos szervek, illetve a tudományos csoportok álláspontját – mondta a szakértő. – Könnyű helyzetben vagyunk, hiszen a koalíció tagja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az MTA is – fűzte hozzá.

Fotó: DPA/Boris Roessler
Mácz Ákos felidézte, hogy az elektromágneses hullámokat több mint száz évvel ezelőtt állította szolgálatába az emberiség; használjuk a repüléshez, a radarokhoz, a meteorológiához, a hadseregben és a hírközlési területeken is, de lehetne még hosszan folytatni a sort.
– Több mint harminc éve már a mobiltávközlésben is használjuk, amely terület pedig azóta is a legkutatottabbak között van a WHO adatai alapján. A témában 25 ezer tudományos publikáció született, ezek alapján alakította ki a WHO is az álláspontját, amely szerint a nagyon szigorúan meghatározott egészségügyi határértékek alatt nem kockázatosak az elektromágneses hullámok – ismertette a szakmai vezető.
Miután az 5G-vel lényegesen gyorsabb az adatátvitel, egyúttal viszont rohamosan növekszik a mobilhálózatokon cserélt információ mennyisége, adódik a kérdés: mi lesz az egyenlege e két, egymással ellentétes hatású folyamatnak?
– A modellezések eredményei azt mutatják, hogy olyan, nagyságrendbeli ugrás következik be az 5G-technológia használatával, amelyben a rendelkezésre álló kapacitás, sebesség és válaszidő a folyamatosan növekvő adatigényt bőven ki tudja majd szolgálni. Ez az előttünk álló évtizedre vonatkozik, majd várhatóan jön az újabb generációváltás, megjelenik a 6G – vetítette előre Mácz Ákos.
Hangsúlyozta: az adatok gyorsabb célba érésének az is pozitív hozadéka, hogy kevesebb ideig kell a kapcsolatnak élnie egységnyi adatmennyiség továbbítására, tehát rövidebb ideig kell használni az elektromágneses hullámokat, így csökken az adatközlésre felhasznált energia.