Az Európai Bizottság megállapította, hogy a magyar állam által az SKBM új komáromi akkumulátorcella-üzemének létrehozásához nyújtani kívánt kilencvenmillió euró (mintegy 31,5 milliárd forint) összegű beruházási támogatás összhangban van az uniós állami támogatási szabályokkal – közölte a testület.
A támogatás hozzá fog járulni a közép-dunántúli régió fejlődéséhez, ugyanakkor nem fogja hátráltatni a versenyt.
Az SKBM az SK Innovation leányvállalata, amelynek egy energetikai és vegyianyag-ágazatban tevékeny dél-koreai cégcsoport, az SK Group a tulajdonosa. A támogatás az SKBM új üzemének létrehozását fogja elősegíteni, mely lítium-ion akkumulátorcellákat gyárt majd elektromos járművekhez. A beruházás összköltsége 630 millió eurót tesz ki. A projekt, amely 2019 márciusában indult és a tervek szerint 2022-ben fejeződik be, a várakozások szerint tekintélyes számban hoz majd létre közvetlen és közvetett munkahelyeket.

Fotó: MTI/KKM/Borsos Mátyás
Az Európai Bizottság kiterjesztette annak a részletes vizsgálatnak a hatályát, amelyet 2019 októberében indított a Samsung magyarországi üzemének nyújtani tervezett állami támogatással kapcsolatban. A részletes vizsgálat annak megállapítására irányul, összhangban áll-e a regionális állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal, hogy Magyarország 108 millió euró (37,8 milliárd forint) összegű állami támogatást kíván nyújtani a Samsung SDI számára a vállalat gödi akkumulátorcella-gyártó üzemének bővítésére irányuló beruházáshoz.
A bizottság mindenekelőtt azért indította meg a vizsgálatot, hogy megállapítsa, ösztönző hatást fejt-e ki az állami támogatási intézkedés, azaz hogy szükséges-e a támogatás ahhoz, hogy a beruházás Magyarországon valósuljon meg. A bizottságnak azt illetően is kétségei voltak, hogy az állami támogatás megfelelő és arányos-e, illetve hozzájárul-e a regionális fejlődéshez, illetve nem jár-e azzal a veszéllyel, hogy eredményeként más uniós tagállamokból munkahelyeket helyeznek majd át Magyarországra.
A vizsgálat megindítását követően a Samsung SDI és Magyarország új állításokat fogalmazott meg és új bizonyítékokat nyújtott be a támogatás szükségességének igazolására. Magyarország most úgy érvel, hogy a Samsung vissza nem térítendő beruházási támogatásban és adómentességben részesülhetett volna egy másik, EU-n kívüli helyszínen, ami növelte volna a kérdéses helyszín vonzerejét a magyarországi helyszínnel szemben; a Magyarország által benyújtott új dokumentumokból kiderül, hogy a beruházási projekt céljából végzett helyszínkeresés során a Samsung több európai zöldmezős beruházási helyszínt (új termelőlétesítményt), köztük egy kevésbé fejlett uniós régióban található alternatív helyszínt is számba vett.