A fogyasztóvédelemnek a visszaélések és a veszélyes termékek kiszűrése mellett arról is gondoskodnia kell, hogy a magyarok semmiben ne szenvedjenek hátrányt a nyugat-európai vásárlókhoz képest. A területet irányító Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az állandó piaci jelenléten túl az ellenőrzési tapasztalatokhoz és az új tendenciákhoz igazítja a szabályozást a vevők érdekérvényesítésének támogatására. Nemzetközi szinten hazánk fogyasztóvédelme kimagaslóan teljesít a termékriasztásokban és például élharcosa a kettős minőség elleni küzdelemnek. Erről és a főbb döntésekről beszélt a Magyar Nemzetnek Cseresnyés Péter, az ITM kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára.

Fotó: Havran Zoltán
– Rendszeresen közölnek összegzéseket a piacfelügyeleti ellenőrzésekről, amelyek eredményessége az unióban is élvonalbeli. A sikerek mögött egy EU-s gyakorlattól némiképp eltérő működés áll. Miben sajátos a magyar rendszer?
– A hazai fogyasztóvédelem – eltérően a tagállamok többségétől – minden évben egy vizsgálati terv alapján, proaktívan ellenőriz: évente negyven piaci és kereskedelmi szegmens termékbiztonsági és szolgáltatás-ellenőrzési vizsgálatát végezzük el. Nyugat-Európában inkább csak fogyasztói bejelentések alapján indítanak eljárást, ott a reaktív hatósági magatartás jellemző. A fogyasztók egyedi ügyeit Németországban például a civil szervezetek, míg nálunk a békéltető testületek támogatják, amelyek 2019-es átalakításuk óta megerősítették együttműködésüket a hatóságokkal, így a rendszerbe került jogsértő esetek is gyorsabban kiszűrhetők. Ezenkívül egyedülálló módon nálunk kormányzati laborok vizsgálják a hatósági termékmintákat. Továbbá az elmúlt tíz évben a legtöbb veszélyes terméket bejelentő tagállamok közé kerültünk, az unió harmadik legaktívabb piacfelügyelettel rendelkező országa lettünk.
Németország mellett tavaly csak Nagy-Britannia előzött meg minket, viszont a brexit miatt a következő összegzésben már nem szerepelnek. További tényező, hogy nagyságrendekkel több árucikket füleltek le a vámhatáron, bár a termékbiztonságot a kereskedelemben is rendszeresen vizsgáljuk, illetve például a kollégák a vakáció előtt sorra vették az akvaparkokban, nyári táborokban található szórakoztató eszközöket is. A patrióta gazdaságpolitikai szemléletnek megfelelően az idei évtől a vizsgálatokban külön jelöljük a magyar árukat, amelyek hetven százaléka megfelelő termékbiztonságú, kedvezőbb arányban, mint a külföldi termékek. Legutóbb a gyermekgondozás termékköréből a vizsgált, magyar gyártású játékok mindegyike megfelelt a követelményeknek.