Több hónapja látszik a világ sok országában, hogy az évekig tartó,
alacsony infláció jellemezte időszak véget ért, sőt a járvány utáni gazdasági újraindulás kifejezetten erős inflációval jár.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed makacsul kitart ultralaza monetáris politikája mellett, dollárral árasztva el a piacokat, és egyelőre az Európai Központi Bank sem lépett, jóllehet az eurózónában egyelőre kevésbé jelentkezik az inflációs nyomás.
A Magyar Nemzeti Bank immár két kamatemelést eszközölt, és jelezte, hogy ezt továbbiak követik, amíg az infláció fenntarthatóan vissza nem tér a jegybanki cél közelébe. A cseh és a lengyel jegybank is szigorításba kezdett, és most Dél-Amerika legnagyobb országának jegybankja döntött úgy, hogy bármilyen áron letöri a magas inflációt. Múlt héten száz bázispontos emelést hajtottak végre, így a kamat immár 5,25 százalékon áll, és ez már nem az első lépés volt: március óta, amikor kettő százalékon állt az alapkamat, összesen 325 bázisponttal emeltek.
Brazíliában a járványt megelőzően nem volt olyan alacsony kamatszint, mint a fejlett országokban, csak 2019 végétől kezdtek jelentős kamatcsökkentésbe. Abban az évben három-négy százalék körül alakult az infláció, a járvány idején, majd tavaly májusra kettő százalékra csökkent. Év elején már négy százalék volt, azonban márciusban, ahogy a világ többi részén is, erős emelkedésbe kezdett, és immár nyolc százalék fölé került, vagyis lényegesen magasabb, mint az amerikai vagy akár a magyar adat.
A brazil jegybank a kamatdöntést követően kiadott közleményében jelezte, hogy
bármit megtesznek az infláció visszaszorítására,
így átmenetileg olyan szintre is eljuthat az alapkamat, ahol akár háromszázalékos reálkamat is kialakul. A jegybanki cél 3,5 százalék, de lényegében a négy százalék alatti értéket már elfogadhatónak tartják. A helyzetet nehezíti, hogy az ország komoly költségvetési hiánnyal is szembenéz, kérdés, hogy lesz-e szándék ennek mérséklésére a jövőre esedékes elnökválasztás előtt.
Úgy tűnik, hogy a jegybank a brazil fizetőeszköz, a reál árfolyamát is szeretné stabilan tartani, miután tavaly év elején jelentős, harminc százalék körüli leértékelődés történt a dollárhoz képest. Azóta a dolláronkénti 5–5,7 reál közti sávban mozog a dollárárfolyam, a kamatemelési ciklus kezdete óta azonban inkább a sáv alsó szélén, vagyis kissé erősödött a brazil valuta.