Szép fogásokat mutathat fel idén a cigaretta feketepiacának felszámolásáért folytatott sokéves küzdelmében a Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV).
A szervezet munkatársai hat hónap alatt nem kevesebb, mint 106 millió szál illegálisan behozott vagy itt előállított cigarettát vontak ki a forgalomból, a tételek együttes értéke meghaladta a kilencmilliárd forintot. Finomra vágott és más fogyasztási dohányból is bőven találtak a NAV-osok, a lefoglalt 62 tonna feketepiaci értéke ötmilliárd forintnál is nagyobb lehet.
Az idei értékek nagyságát akkor lehet igazán megérteni, ha felidézzük a korábbi évek adatait. Tavaly például 44 millió szál cigaretta akadt az adóhatóság horgára, s a hozzá kapcsolódó 18 tonna dohány sem nevezhető kiemelkedőnek. Ennek oka egyébként abban keresendő, hogy az elmúlt esztendő nemcsak a legálisan dolgozó és üzletelő szereplőknek okozott nehézségeket, hanem a csempészeknek is. A kereskedelmi útvonalak többsége hosszabb-rövidebb időre megbénult, az áruforgalom akadozott. Ilyen körülmények között a csempészek sem próbálkozhattak nagy sikerrel – sem kicsiben, sem nagyban. Az összehasonlítás kedvéért érdemes felidézni a pandémia előtti esztendőt: 2019-ben 64 millió szál cigarettát foglalt le a NAV, az akkori 45 tonna dohány szintén nem volt csekélység. Az idei hathavi adat azonban ezeket az éves értékeket is bőven túlszárnyalja.
Az adóhivatal közléseiből nagyjából kiderül, honnan is származott az idén kivont hatalmas mennyiség.
A nyolcezer rajtaütés között volt az is, amikor egy bűnbandát lepleztek le. A bűnszövetségben részt vett egy regisztrált dohánytermelő is, a bűnbanda tagjai tőle szerezték be illegálisan az alapanyagot, amit saját gépeiken dolgoztak fel, és az így előállított fogyasztási dohányt adták tovább áfa és jövedéki adó fizetése nélkül.
A hálózatot felszámoló akcióban a NAV észak-alföldi nyomozói és járőrei 12 helyszínen csaptak le egyszerre. Az átkutatott ingatlanokban összesen három dohányvágó és egy dohányrázó gépet, továbbá a karbantartásához szükséges eszközöket is találtak.
Megemlíthető emellett az a sofőr is,
aki egymaga másfél milliárd forint értékű cigarettát rejtegetett a brikettet szállító kamionjában.
Az illető Záhonynál próbált bejutni Magyarországra, de a NAV-osok röntgennel szerették volna ellenőrizni a teherautót. A sofőr ekkor váltóhibára hivatkozott, s nem mozdult a kamionnal, majd a röntgenkészülék elől mégis visszatolatott néhány métert, de ott újra megállította a teherautót. A pénzügyőrök végül átvizsgálták a járművet, aminek rakterében 995 ezer doboz cigarettát találtak a menetlevélen feltüntetett brikett helyett.
Akadtak persze rafináltabb próbálkozók is. Egy Romániából Angliába tartó teherautóban például chipseszacskók rejtették a négyszáz doboznyi csempészárut – s mellettük lapult még ötszáz doboz sör is.
Szintén Angliába tartott az a másik román teherautó, amelyik káposztát szállított. De csak papíron, a raktérben lévő zsákok ugyanis a félbevágott káposztafejek mellett 2500 doboz adózatlan cigarettát is tartalmaztak. A fináncok ebben az esetben is feljelentést tettek. Ugyanakkor nem mindegyik lebukott csempész várta meg a hatósági intézkedést. Egyik alkalommal a több mint tízmillió forintot érő cigarettával megpakolt autóját is hátrahagyta az egyik sofőr, aki a Szamos árterébe futott, majd a folyóban úszva menekült el.
Az adóhivatalnak, ahogy a korábbi években, úgy idén az egyik legfontosabb feladata, hogy visszaszorítsa a dohánytermékek feketekereskedelmét.