Megindult az ország júniusban

Túlnyomórészt belföldi vendégek vették igénybe a kereskedelmi szálláshelyeket a nyár elején.

Magyar Nemzet
2021. 08. 09. 9:09
Zalakaros, 2011. augusztus 30. Vendégek fürdenek a Szabadics Apartmanháznál a kerti medencében, Zalakaroson. A szálláshely jelenlegi besorolása I. osztályú. Újracsillagozzák a hazai szálláshelyeket. Az állami tulajdonú védjegyek bevezetésének 2011. július elseje volt a határideje. A szállások minősítésének és besorolásának folyamata azonban lassan haladt előre (noha ezt a feladatot az érdekképviseletek végzik el, a védjegy odaítéléséről a végső döntést a minisztérium szakembereivel közösen hozzák meg), ezért a kormány a határidőt augusztus 31-ig meghosszabbította. A szállodák és a panziók esetében pedig 2012. június 30-ig kitolta, mivel a tárca még nem tudott megegyezni velük. MTI Fotó: Varga György Fotó: MTI/Varga György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint másfélszeresére nőtt a vendégéjszakák száma 2020 júniusához képest, 2019 azonos hónapjához mérten ugyanakkor 57 százalékkal csökkent – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból. A kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó, a járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések könnyítésének hatására a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma júniusban 2020 azonos hónapjához viszonyítva másfélszeresére nőtt, de 33 százalékkal elmaradt a járvány kitörése előtti év, 2019 júniusához képest. 

A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 2020. júniushoz mérten kétszeresére emelkedett, 2019 azonos időszakához viszonyítva 85 százalékkal csökkent. Az előző hónaphoz képest a belföldi vendégéjszakák száma 585 ezerrel magasabb volt.

 

Idén júniusban az előző év azonos hónapjához képest:

 

  • A belföldi vendégek száma 42, a vendégéjszakáké 51 százalékkal nőtt. A vendégszám 444 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 1107 ezer volt. Az éjszakák 66 százalékát szállodákban töltötték, ahol a növekedés mértéke több mint másfélszeres volt. A panziókban 18, a kempingekben 27 százalékkal több éjszakát regisztráltak. A közösségi szálláshelyeken az előző év júniusi forgalom majdnem kétszerese jelentkezett. A legnépszerűbb turisztikai régió a Balaton volt, ahol a belföldi vendégéjszakák harmadát regisztrálták.
  • A külföldi vendégek száma 86, a vendégéjszakáké 99 százalékkal nőtt. A szálláshelyekre érkezett 84 ezer vendég 222 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma közel két és félszeresére bővült 2020 júniusához képest. A növekedés Budapest esetében volt a legnagyobb (több mint hatszoros).
  • Az összes bruttó árbevétel folyó áron 85 százalékkal, 24,9 milliárd forintra emelkedett.

 

Júniusban 2296 kereskedelmi szálláshely, köztük 756 szálloda és 878 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében. Az összes vendégéjszaka 83 százalékát a belföldi vendégek töltötték el.

 

A 2021. január–júniusi időszakban az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 48 százalékkal kevesebb, összesen 2,8 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek harminc, a külföldiek 73 százalékkal kevesebb (2,1 millió, illetve 631 ezer) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 48 százalékkal csökkent, és 53 milliárd forintot tett ki.


 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.