A kecskeméti felsőoktatási intézmény már 2013-tól megalkotta azt a jövőképét, hogy Kecskemét városa egyetemmel rendelkezzen. Az 1969-ben alapított GAMF (Gépipari Automatizálási Főiskola), majd az 1971-ben létrejött Kertészeti Egyetem kecskeméti főiskolai kara 2000-ben egyesült Kecskeméti Főiskola néven. 2017. augusztus 1-jétől a gazdaságtudományi képzéssel megszületett a Neumann János Egyetem, 2019-re pedig elkészült az ország legmodernebb campusépülete is.
A Neumann János Egyetem három oktatási pillérre támaszkodva újult meg: a Műszaki és Informatikai Karon (GAMF) a járműipar, a robotika, az anyagtechnológia és lézertechnológia kerülnek előtérbe, a Kertészeti és Vidékfejlesztési Karon (KVK) a „zöld ipar” felé fordulás jegyében a zöldgazdaság és élelmiszerlánc-biztonság kérdései kapnak prioritást, míg a Gazdaságtudományi Karon (GTK) nyújtott gazdasági képzések mellett MBA és menedzsment képzés is elindult. Az oktatáshoz kapcsolódóan fontos szerepet kapnak a jövőben a kreatívipari együttműködések, melyek az Ipar 4.0 és a kreatív, kulturális iparágak fúziójára épülnek, valamint nemzetközi „double degree” programok is előtérbe kerülnek.
Megváltozott világrend és új kihívások
A 2010-es évek közepétől egy új világkorszak megszületéséről és kialakulásáról beszélhetünk, melyet a trendek tekintetében a Covid–19-járvány még jobban felerősített. Az új korszakban – amely a technológiára, a tudásra, a szingularitásra, a fúziókra épít - a robotika, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia is egyre fontosabb szerepet kap. A fenntartható technológiára építő új kihívások válnak évtizedünk legfontosabb megatrendjévé.
Neumann-modell
A Neumann János Egyetemen oktatott szakok és tárgyak szorosan kapcsolódnak a fenntartható jövő trendjeihez és kihívásaihoz. A duális képzés, az alkalmazott egyetem, a gyakorlatorientált oktatás mellett a „Neumann-modell”, amely a város, a stratégiai intézmények és az egyetem szoros és összehangolt együttműködésén alapul, közös jövőkép kialakítását teszi lehetővé és életképessé, versenyképessé teszi az egyetemet és a térséget!
A név kötelez
Neumann János sokak szerint a 20. század legokosabb embere volt. Matematikus, vegyész, fizikus és filozófus. A közgazdaságtan területén is rendkívüli eredményeket ért el (gazdasági egyensúlyi modellezés, játékelmélet), de foglalkozott operációkutatással, időjárási prognózis készítéssel, és a fenntartható világrend gondolatiságának egyik megteremtője is ő volt. Nevéhez köthető a kvantummechanika matematikai algoritmusa, valamint neki köszönhetjük a modern számítógépet. Neumann mintegy 100 évvel előzte meg korát, geopolitikai- és stratégiai gondolkodásának és tanácsának köszönhető, hogy az 50-es években nem robban ki a harmadik világháború.
Neumann János lánya, Marina Von Neumann a modellváltás kapcsán ezt írta egyetemünknek:
Az önök egyeteme ugyanazokért a célokért küzd, amelyekért édesapám, aki a tudomány szabad környezetében való terjesztése iránt volt elkötelezett, és amely célt maga is támogatott tudományos pályafutása során
Neumanntól a Szilícium-völgy sikeréig
Neumann munkássága és a kaliforniai Szilícium-völgy sikertörténetének között szoros kapcsolat volt, sőt San Franciscotól déle, a Szilícium-völgyben, Redwood Cityben ma is működik egy „Neumann-ház”, amely összefogja a magyar „hunnovátorokat” és amelynek célja, hogy egy sikeres magyar gyökerű innovációs közösség működjön a Szilícium-völgyben.
Bryan Pearce és Jeff Grabow, az EY amerikai kockázati tőkevezetője szerint öt kulcsfontosságú tényező konvergálta a San Francisco-öböl ezen részét a világ vezető technológiai központjává:
- Képzett tehetségeket vonzottak a térségbe. A közeli egyetemek, mint a Stanford, a Caltech, a Berkeley aktívak voltak és az új csúcstechnológiával foglalkozó vállalatok számára biztosították a diplomások folyamatos utánpótlását.
- A Szilícium-völgy egyetemei tudatosan ösztönözték a vállalkozói szellem és az új technológiák tanítását tanterveikben és az akadémiai csomagban innovációval és célzott gyakorlati és technikai készségekkel összekapcsolt tantárgyakat oktatnak.
- Hatékony és rugalmas finanszírozási hálózatokat fejlesztettek. A Szilícium-völgy induló vállalkozásai által felvett tőke még ma is 32%-kal magasabb a globális átlagnál, köszönhetően a több forrásból történő finanszírozás kreatív megközelítésének.
- Világos céltudat által kialakított kultúra, hiszen az itteni székhelyű vállalkozók arra összpontosítottak, hogy új technológiai felfedezések révén változtassák meg a világot, intenzív kíváncsiság és szenvedély vezérelte őket, nem pedig a kereskedelmi érték és a profit növelésének szükségessége.
- Erős együttműködés és a tudás konvergenciája. A Szilícium-völgyben elért sikerek még több sikert hoztak - miután hírnevet szereztek, további újítókat vonzottak, ez pedig növelte a tehetségállományt és az új ötletek közös fejlesztésének lehetőségeit.
A sikeres modellváltás 10 kihívása
Az egy éve alakult Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriuma és az Egyetem vezetése közösen határozta meg a célokat a jövő fejlesztésével kapcsolatban. Tette mindezt Neumann János munkásságának példájával, felhasználva a Szilícium-völgy, és más ázsiai térségek (Dél-Korea, Izrael, Szingapúr, Dubai, valamint Sanghaj, Shenzhen és Csengdu) városainak, egyetemeinek, valamint technológiai cégeinek és szereplőinek a sikeres példáit, továbbá a technológiai megatrendeket és azok kihívásait szem előtt tartva.
A modellváltó Neumann Egyetem legfontosabb feladatai és kihívásai 10 pontban
- Közös cél és szoros együttműködés legyen az egyetem vezetése és a fenntartó kuratórium között, valamint a „Neumann-modell” alapján a Neumann János Egyetem, a városvezetés és az innovatív intézmények és cégek között.
- Jövőkép és hosszú távú stratégia: A feladatok és stratégia meghatározása és az ezek mentén elért eredmények folyamatos mérése.
- A jövő technológiáihoz és kihívásaihoz való alkalmazkodás: A jövőképesség elérése céljából, a geopolitika, a gazdaság, a fenntarthatóság és a műszaki technológia együttes alkalmazása.
- A „helyi energiákra” építeni: Ki kell használni a földrajzi lehetőségeket és a helyi adottságokat mind az oktatás, mind a fejlesztések terén.
- Tudásközpontok és Infrastruktúra: Aműszaki tudományok, a technológia, a kreatív iparágak, a védelemipar, az egészségipar, a zöld gazdaság, fenntartható technológiák, és innovációk mentén intézmények, technológiai és innovációs park, laboratóriumok, kreatív, kulturális és innovációs központok építése, zöld és fenntartható okosváros létrehozása.
- Duális, gyakorlatorientált oktatás: A legfontosabb célkitűzéseink egyike, hogy az itt végzett hallgatók a térségben helyezkedjenek el az oktatás befejezésével. Ennek érdekében célzott oktatás és szoros együttműködés folyik a helyi vállalatokkal.
- Versenyképesség, életképesség és jövőképesség: A duális oktatáshoz kapcsolódóan meg kell találni azokat a kitörési pontokat, és termékeket, amelyekben a legjobbak között lehetünk a világon, mert hisszük, hogy a kicsi, alkalmazott kutatási egyetemeknek van jövője.
- Hálózatépítés: A következő 10 évben egy 100 km-es körben 100 stratégiai partnerrel dolgozunk együtt. Emellett egyre bővülő nemzetközi együttműködéseket hozunk létre és fontos élni az „alumni” (már diplomát szerzett diákok hálózata) adta lehetőségekkel.
- Hosszú távú stabilitás és fenntarthatóság: Mindennek alapja a felelősségteljes gazdálkodás és pénzügyi fenntarthatóság. Üzleti Tanács létrehozásával a legfontosabb gazdasági és stratégiai döntésekbe bevonhatóak a legfontosabb szereplők. Emellett pedig egy fenntarthatósági tudásközpontot hoztunk létre, ahova a világ legjobb gondolkodóit és vezetőit hívjuk meg.
- Gondolkodjunk globálisan, és cselekedjünk lokálisan: Tartsuk szem előtt a fenntarthatósági kihívásokat és járuljunk hozzá az ország versenyképességéhez az oktatás, az innováció és a munkaerőpiac megteremtésével.
Ezen szempontok alkalmazásával meghatározó célkitűzésünk, hogy a kecskeméti Neumann János Egyetem 10 év alatt bekerüljön a világ 100 legjobb, új, kisméretű (5000 fő alatti), alkalmazott műszaki technológiai és fúziós egyeteme közé. Ezáltal Magyaroroszág jövőképességben az egyik legvonzóbb és legversenyképesebb technológiai, fúziós felsőoktatási intézménye lehessen. A kecskeméti Neumann János Egyetem Campusának megépülésével Kecskemét és a térség oktatási, kulturális és kreatív ipari központja valósul meg. A következő évek kihívásai között szerepel az Egyetem mellett épülő „Neumann Technológiai és Innovációs Park” létrehozása, illetve Kecskemét Megyei Jogú Város és az Egyetem szoros együttműködésével a legmodernebb technológiákra alapozó és fenntartható, zöld okosvárosának megépítése. A Neumann János Egyetem és Kecskemét Megyei Jogú Város, valamint a gazdasági szféra összekapcsolásával jövőképességben, hazánk egyik legerősebb és legvonzóbb képzést nyújtó alkalmazott technológiai és fúziós hazai egyeteme valósul meg!
Ha 1 évre tervezel, ültess rizst, ha 10 évre tervezel: ültess fát, ha a következő generációnak tervezel, építs iskolát és fektess az oktatásba
/Konfuciusz/
A cikk szerzője Csizmadia Attila Norbert, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány Kuratóriumának elnöke.
(A borítóképen a kecskeméti felsőoktatási intézmény épülete látható. Fotó: Neumann János Egyetem)