Sokat ér a magyar vakcinabőség

Megerősítette Magyarország befektetési ajánlású osztályzatát a Fitch Ratings hitelminősítő, amely dinamikus gazdasági növekedéssel számol. Olyan mértékűvel, amellyel lehetővé válik, hogy a magyar családok visszakapják az idén befizetett személyi jövedelemadójukat. Ez szintén kedvező gazdasági hatásokkal jár majd.

2021. 08. 02. 6:44
Egy oxfordi statisztika szerint csütörtökön világelső volt Magyarország a lakosságarányosan beadott oltások tekintetében MTI/Szigetváry Zsolt Fotó: Szigetváry Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lépéselőnyt jelent a gazdaság újraindításában, hogy a magyar lakosság átoltottsága jelentősen meghaladja az ­uniós átlagot. Ezt a kormány mellett így látja a Fitch Ratings hitelminősítő is, amely megerősítette az ország befektetési ajánlású osztályzatát. Hazánk lakosságának az 56 százaléka már mindkét dózist megkapta a vakcinából, míg az uniós átlag 47,4 százalékon jár.

A lépéselőny azt jelenti, hogy a gazdasági növekedés más országokhoz képest hamarabb vesz lendületet. Ezt a sikert osztja meg az Orbán-kormány a magyar családokkal. Ha a bruttó hazai termék (GDP) bővülése meghaladja az 5,5 százalékot, akkor az állam visszaadja az idei év teljes szja-befizetését a gyermeket nevelőknek. Ez fejenként maximum 800 ezer forintot jelenthet, tehát két szülő esetén 1,6 millió forinttal lehetnek gazdagabbak jövő év elején a családok. Ennek már gazdasági hatása is lesz.

Külföldön is elismerik, hogy a hazai átoltottság mértéke jelentős gazdasági lépéselőnyt jelent
Fotó: MTI/Komka Péter

A Fitch előrejelzése szerint – melyet a távirati iroda ismertetett – a tervezett adó-visszatérítés a GDP arányában 1,1 százalékpontnyi felhajtóerőt ad a háztartási szektor fogyasztási kiadásainak.

A hitelminősítő úgy kalkulál, hogy a magyar gazdaság az idén 6,5 százalékkal, 2022–2023-ban évi átlagban 4,8 százalékkal növekszik.

Az államadós-osztályzat stabil kilátása azt tükrözi, hogy fenntartható lesz a kilábalási folyamat. Varga Mihály pénzügyminiszter korábban jelezte, hogy most nem tartalékolni kell, hanem a forrásokat a növekedés támogatásához kell rendelni. Az ipari termelés ellenállónak mutatkozott a válság időszakában, a beruházási kilátások kedvezőek maradtak és fellendülőben van a külső kereslet is.

A Fitch elemzői kitértek az ­uniós helyreállítási alap forrásaira is, amelyből mintegy 2500 milliárd forint jár Magyarországnak. Azonban, ahogy korábban lapunk megírta, az Európai Bizottság politikai zsarolásra próbálja felhasználni a forrásokat és késlelteti a pénzlehívás jóváhagyását. A hitelminősítő ugyanakkor valószínűtlennek tartja, hogy jogállamisági kérdésekben kialakult nézeteltérések teljes mértékben veszélybe sodornák Magyarország hozzáférését a pénzekhez. Tehát előbb-utóbb elérhetővé válik az összeg, amely 2022-től jelentős ösztönzést ad a növekedésnek.

A Magyar Nemzet arról is beszámolt az elmúlt hetekben, hogy valójában hazánk már nem zsarolható az uniós pénzforrásokkal. Ezért nyilatkozhatta Varga Mihály pénzügyminiszter az Origónak a következőket:

„Konstruktívak vagyunk, együttműködünk, de fontos megjegyeznem, hogy Brüsszel szégyenteljes hozzáállása a magyar gazdaság helyzetét nem befolyásolja. A magyar teljesítmény akkor is dinamikusan nőhet az idén, ha az Európai Uniótól egyetlen fillér sem érkezik az év végéig. Ehhez a szükséges kormányzati lépéseket előkészítették.”

A Fitch jelentésével kapcsolatban a Pénzügyminisztérium a többi között arra hívta fel a figyelmet, hogy a hitelminősítő megítélése szerint Magyarország a koronavírus-járvány következtében megváltozott körülményekhez jól alkalmazkodott, az uniós tagországokhoz képest szilárdabban és hatékonyabban védekezik a járvány hatásai ellen. Amíg a magyar osztályzatot megerősítette a cég, azzal egyidejűleg negatívra módosította az uniós tagállamok túlnyomó többségének a kilátásait.

A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings, a Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport hitelminősítő részlege (S&P Global Ratings) és a Moody’s Investors Service közül az S&P és a Fitch egyforma besoroláson tartja nyilván Magyarország államadós-osztályzatát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.