A gazdaság működése szempontjából ígéretes fiatal vállalkozások felkarolása és fejlődésük segítsége valamennyi országnak kulcskérdés. A startupokba áramló pénz évről évre dinamikusan növekedett, majd a folyamat 2019-ben megtorpant. Emiatt is látványos az a tendencia, amely szerint – a rövid ideig tartó visszaesés után – 2020-ban, a Covid–19 világjárvány ellenére, nemzetközi szinten, robbanásszerűen megugrott a fiatal vállalkozásokba irányuló pénz mennyisége, amely a CB Insights adatai alapján 2021 első felében még dinamikusabban emelkedett.
Az idei második negyedévben a világszerte befektetett összeg meghaladta a 156 milliárd dollárt, amely megközelítőleg 160 százalékos emelkedésnek felel meg 2020 azonos időszakához képest
– áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány összeállításában.
Az elemzés szerint a pandémia időszakának aposztrofált 2020-as esztendő második negyedéve óta világszerte kimagasló ütemben gyarapodott a startupokba áramló pénz mennyisége, és minden egyes azóta eltelt negyedévben újabb rekord született. A finanszírozás megugrásával összhangban az úgynevezett unikornis vállalatok – amelyek értéke meghaladja az egymilliárd dollárt – száma is meredeken emelkedik. Miközben a tavalyi második negyedévben alig 23 vállalkozás kapta meg az unikornis megnevezést, addig 2021 ugyanezen időszakában már 136 fiatal vállalkozás érte el ezt a mérföldkövet.
Magyarországon a Széchenyi-alapok mintegy tízmilliárd forintnyi tőkebefektetéssel juttatnak pénzt az induló vagy átmeneti szakaszban lévő mikro- és kisvállalkozásokat segítő inkubátoroknak, illetve a startupok üzleti életét jellemzően legfeljebb fél évig gyorsító akcelerátor programoknak. A Széchenyi-alapok működéséhez szükséges pénzt a Pénzügyminisztérium nyújtja, amely az eddigi legnagyobb ilyen jellegű program Magyarország történetében. A programban részt vevő partnerek kiválasztásánál megjelenik a szaktudás és korábbi sikerek mellett a fenntarthatósági szemlélet is.
Az Oeconomus Alapítvány idézi a Startup Hungary által készített 2021-es felmérést, amely szerint a hazai startupok harminc százaléka gondolja úgy, hogy elérheti az unikornis értéket. Ráadásul a cégek 43 százaléka helyi kockázatitőke-befektetőtől szerzett pénzt a tervei megvalósításához. A hosszú távú terveikben pedig felértékelődik a külföldi tőkebefektetők szerepe, mivel a válaszadók 34 százaléka külföldi, 28 százaléka belföldi kockázatitőke-céggel oldaná meg a finanszírozást.