Nagyon jelentős szerepe van a hitelmoratóriumnak abban, hogy 2020 tavaszától a lakosság érintett részének megélhetése, napi fogyasztása a boltokban, vagy a különféle szolgáltatások igénybevétele nem szenvedett súlyos veszteségeket. Például a vírusválság miatt megrendült munkahelyek okozta elbizonytalanodás sem okozott hosszú távú zavart a GDP erős lábát jelentő belső fogyasztásban – mondta a Magyar Nemzetnek Vámos György a kormány friss döntése kapcsán.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára kifejtette: a hitelmoratórium újabb, október végéig történő meghosszabbítása nagyobb mozgásteret ad azoknak, akiknek kölcsönszerződésük van valamelyik banknál, hogy felkészüljenek a törlesztések visszavezetésére a családi költségvetésben. Úgy fogalmazott: a hosszabbítás az érintetteknek még jelentősebb segítség lehet.
Vámos György elmondta: a háztartások fogyasztási célú kiadása évente 24 ezermilliárd forintot tesz ki, ennek része a kiskereskedelmi költekezés is, amely évente 13 ezermilliárd forint.
– A hitelmoratóriummal eddig mintegy ezermilliárd forint körüli összeggel tehermentesítették a családokat, ennyit nem kellett törleszteniük a bankok ügyfeleinek. Ennek az összegnek a nagyobb része megjelent a boltokban
– folytatta a főtitkár. Vázolta: igaz ugyan, hogy tavaly 0,4 százalékkal kisebb forgalmat bonyolítottak az üzletek 2019-hez képest, amit viszont idén már 2,1 százalékkal haladtak meg az első hét hónapban. – Ez jelentős részben köszönhető a moratóriumnak, hiszen azokat is a fogyasztásban tartotta, akik a leginkább rászorultak, mivel hitelhez folyamodtak korábban, hogy lakást vegyenek vagy fogyasztási javakhoz jussanak. Az élelmiszer-kiadásokra biztos, hogy jelentős rész ment el a zsebben maradt többletből, de más szolgáltatásoknál is jelentős növekedést mutatnak az adatok. Így például nyáron az utazások területén ugrottak meg a készpénzes költések is, miközben itt a Szép-kártya ösztönzése is számottevő – jegyezte meg, hozzátéve, hogy emellett a GDP alakulása, a jövedelmek felgyorsult kiáramlása és például a családtámogatások is segítették, hogy a fogyasztás hamar megerősödhetett.
– Mindent mérlegre téve azzal számolunk, hogy idén a vírus előtti 2019-es év teljesítményét is meghaladja a kiskereskedelem teljes éves forgalma, amiből tíz hónapig a moratórium is kiveszi a részét. A növekedés 2-3 százalékos lehet
– közölte Vámos György.
Megállapította: a törlesztőrészletek felfüggesztése minden oldalról erősítette a családok pénzügyi helyzetét, mert volt, aki megszorítás nélkül tovább költekezhetett, míg mások félretették egy részét, ők most könnyebben tudnak visszaállni a havi törlesztésekre.
Borítókép: Havran Zoltán