A koronavírus-járvány miatti bizonytalanságok mellett az elmúlt évben szélsőséges időjárási hatásokkal, egekbe szökő gabona- és takarmányárakkal, valamint az inflációs hatásokkal is szembe kellett nézniük a gazdáknak, ám a jövőre várható gyors fellendülés az agráriumban is éreztetheti hatását.
Szabó István, az OTP Agrár ügyvezető igazgatója az OTP Agrárderbyn kiemelte: a Vidékfejlesztési program részeként az elkövetkező hét évben több mint négyezermilliárd forint áll rendelkezésre a magyar vidék, a mező- és erdőgazdálkodás, valamint az élelmiszeripar fejlesztésére. Ez az összeg az előző költségvetési ciklusban rendelkezésre álló támogatás háromszorosa.
A szakértő kiemelte: a támogatások ilyen arányú növekedése óriási. A fejlesztéseknél azonban azt is figyelembe kell venni, hogy csakis olyan jövőképet érdemes elképzelni, amelyben a fenntarthatóság mindhárom eleme – a társadalmi, a gazdasági és a környezeti szempontrendszer – azonos súllyal szerepel.
Nagy István agrárminiszter a pénzintézet rendezvényén példaként említette, hogy a Vidékfejlesztési programhoz kapcsolódva 260 milliárd forint értékben kaptak eddig fejlesztési támogatást az állattartó telepek. A pályázati források kedvező hatását azonban gyengítette az építőipari anyagok áremelkedése, ezért a minisztérium közös megoldásokat keres az agrárium nehézségeire. Ezek a – részben a bankok által finanszírozott – beruházások ugyanis nélkülözhetetlenek a magyar agrárium versenyképességének növekedéséhez.
Az OTP Agrárderbyn öt mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari vállalkozó vehette át az Agráriumért OTP-díjat. A hitelintézet idén másodszor adta át öt kategóriában az elismerést, amelyet azért alapított, hogy ráirányítsa a figyelmet a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozók értékteremtő munkájára és kiemelkedő szakmai teljesítményére.
Borítókép: MTI/Czeglédi Zsolt