Az idei év augusztusában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4,678 millió fő volt.
A június–augusztusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4,659 milliót tett ki, az egy évvel korábbihoz képest a foglalkoztatottak létszáma 40 ezer fővel több volt.
Míg a hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 57 ezer fővel nőtt, addig a magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjaié 17 ezerrel csökkent.
A 15–64 évesek közül 4,558 millióan minősültek foglalkoztatottnak, a korcsoportra jellemző foglalkoztatási ráta 73,5 százalék volt. A férfiak esetében a foglalkoztatottak létszáma lényegében nem változott, 2,424 millió volt, a foglalkoztatási rátájuk 1,0 százalékponttal 78,3 százalékra nőtt.
A nőknél a foglalkoztatottak létszáma 28 ezerrel 2,135 millióra, a foglalkoztatási ráta 1,8 százalékponttal 68,8 millióra emelkedett.
A fiatal (15–24 éves) korcsoportban a foglalkoztatottak száma 273 ezer fő volt, foglalkoztatási rátájuk 0,7 százalékponttal, 27,8 százalékra csökkent. Az úgynevezett legjobb munkavállalási korú (25–54 éves) népesség körében a foglalkoztatási ráta 1,1 százalékponttal 87,3 százalékra, míg az idősebb (55–64 éves) korosztályban 3,7 százalékponttal 63,8 százalékra emelkedett.
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője kommentárjában kiemelte, hogy a foglalkoztatottak száma a válság előtti, 2019. nyári szintje környékén alakult. Eközben a munkanélküliségi ráta stagnált, illetve éves alapon csökkent, de még nem érte el a válság előtti szintjét. A szakember szerint
ha a járvány negyedik hullámában nem vezetnek be az előző három hullámban tapasztalthoz hasonló korlátozásokat, akkor folytatódhat a munkaerőpiac kilábalása, és a foglalkoztatás tartósan meghaladhatja a válság előtti szintet, a munkanélküliségi ráta pedig a korábbi szintjére csökkenhet.
Kérdés, hogy a korábban külföldön dolgozó, de most hazatért munkavállalók mekkora része marad tartósan hazánkban.
Kilábalt a koronavírus-járvány okozta nehéz időszakból a magyar munkaerőpiac - értékelte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb foglalkoztatási adatait az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán. Bodó Sándor a munkaerőpiacot támogató kormányzati intézkedések közül kiemelte a vállalkozások munkaerő-támogatását, és az egy napja indult, a kis- és középvállalkozásoknak szóló munkaerő-támogatást is. Az utóbbi kapcsán megjegyezte, ennél munkabérre és fejlesztésre is pályázni lehet. Mintegy 14 milliárd forintból négyezer állást hoznának létre - tette hozzá. Kitért arra, hogy még mindig érvényben van az önfoglalkoztatók újraindítási támogatása, amelynek keretében 219 ezer forintot biztosítanak azokban az ágazatokban, amelyeket a járvány a leginkább sújtott.
Borítókép: Magyar Nemzet/Éberling András